Yeşil kent Masdar’ın inşasına başlandı

0
1049Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi yakınlarında dünyanın ilk sıfır-karbon salımlı ve sıfır-çöp üreten otomobilsiz kenti inşa edilmeye başlandı.

ABU DABİ – 6,5 kilometre karelik alana kurulacak “Masdar City” (Kaynak Şehir), 22 milyar dolara mal olacak. Proje 2015’te tamamlanacak. Şehirde yaşayacak 50 bin kişinin enerji ihtiyacı, güneş enerjisi dahil sırf yenilenebilir kaynaklardan sağlanacak ve şehir atmosfere hiç karbon gazı salmayacak.

Sekiz yılda tamamlanması planlanan şehir denize yakın bir bölgeye inşa edilecek. Şehir, çölden esen sıcak rüzgarlardan ve Abu Dabi havaalanının patırtı ve gürültüsünden yüksek bir çevre duvarıyla korunacak. Güneş enerjisi dışında kullanılacak diğer enerji kaynakları da tümüyle yenilenebilir kaynaklar olacak.

Masdar kenti projesinin sağlayacağı başarıdan şüphe duyan kimi uzmanlar, bu kentin kişi başına düşen karbon salımı miktarı listelerinin ilk sıralarında yer alan Abu Dabi kusurları örtmekten daha öteye gitmeyeceğini düşünüyor.

Projeyi eleştiren uzmanlar, kentin zenginler için bir yerleşim yeri haline döneceğini iddia ediyorlar ancak proje çevre örgütü Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından destekleniyor.

DAHA AZ ENERJİ, DAHA AZ SU

Masdar kentinde, enerjiden tasarruf etmek için geleneksel körfez mimarisi kullanılacak ve bölgedeki sıcak havayı yumuşatmak için rüzgâr kuleleri kullanılacak.

Su ise, güneş enerjisiyle çalışan arıtma tesislerinde, tuzlu suyun arıtılmasıyla elde edilecek.

Aynı büyüklükte bir kentin ihtiyaç duyduğu enerjinin dörtte birine ihtiyaç duyacak Masdar’ın su ihtiyacı ise, benzer bir kente oranla yüzde 40 daha az olacak.

Kentte daha az enerji tüketilmesine rağmen, kent sakinlerinin yüksek bir yaşam kalitesine de sahip olacağı vurgulanıyor.

Masdar kentini 2016’da tamamlamayı öngören, Abu Dabi hükümeti, Ocak ayında 15 milyar dolar bütçeli temiz enerji projesini başlattığını açıklamıştı.

Kaynak:BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here