Yeni petrol kaynağı kuzey kutbu mu?

0
1511

Kuzey kutbunun geleceğini ve küresel ısınma nedeniyle bölgenin karşılaşacaklarını tartışmak üzere Norveç’de buluşan bilim insanlarından haber var: Kuzey kutbu geleceğin petrol ve gaz kaynağı olabilir.

Tromsoe kasabasında bir araya gelen araştırmacı ve diplomatlar, Kuzey kutbundaki buzulların erimesiyle deniz yolunun açılacağı, petrol şirketlerinin de bölgede enerji arama çalışmalarına girişeceklerini tahmin ediyor.

İklim değişikliğinin kuzeye etkilerini araştıran ArticNet’in başkanı Martin Fortier, "2040 ya da 2050’den itibaren kuzey kutbu gemi yoluna açılmış olacak. Bu, yakında çok önemli gelişmelerin olacağı anlamına gelmeye başladı" diye konuştu.

Uzmanlar, dünyada hâlâ var olan petrolün dörtte birinin kuzey kutbunda bulunduğunu tahmin ediyor. Norveç Petrol ve Enerji Bakanı Odd Roger Enoksen ise kuzey kutbunun, enerji probleminin çözümünün parçası olduğunu düşünüyor.

2020 yılından itibaren dünyanın enerji ihtiyacının yüzde 40 oranında artacağını hatırlatan bilim insanları, kuzey kutbundaki kaynakların duyarlı bir şekilde çıkarılması gerektiğine de dikkat çekiyor. Buzulların erimesiyle kuzey kutbunun endüstriyel balıkçılığa, turizme ve denizciliğe de açılabileceğini tahmin eden uzmanlar, dokunulmamış bir çevreye sahip olan, dünyanın son sınırının korunması konusunu da gündemlerine aldı. Norveç petrol ve enerji bakanı bölgenin gelişiminin çevreyle uyum içinde ele alınacağını açıkladı.

e-kolay

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here