Yeni iklim raporundan çarpıcı gerçekler

0
900

İklim değişikliğinin, su ve yiyecek kıtlığını ağırlaştırarak ve çevre sorunlarından kaynaklanan yeni göçlere neden olarak dünya çapında gerginlik ve çatışmaları artırabileceği belirtildi.

Endonezya’nın Bali adasında süren BM İklim Değişikliği Konferansı’nda, Almanya’nın Küresel Değişim Danışma Konseyi tarafından hazırlanan raporun sonuçları açıklandı.

Alman ve İsviçreli akademisyenlerin hazırladığı raporda potansiyel çatışma alanları olarak şu bölgelere dikkat çekildi:

Afrika Sahil bölgesi: Somali ve Sudan’daki çatışmalarla zaten büyük sıkıntı içine giren Afrika’nın doğu sahillerinde iklim değişikliğinin su kıtlığı, kuraklık ve tahıl hasadının düşmesine neden olması bunun da bölgedeki toplumsal krizleri ağırlaştırması bekleniyor.

Hint altkıtası: Buzullardaki azalma hayati su kaynaklarını tehlikeye sokarken, muson yağmurlarındaki artış tarıma zarar verebilir ve deniz suyu seviyesindeki yükseliş Bangladeş’in kıyı kesimlerindeki milyonlarca kişiyi tehdit altına sokabilir. Göç dalgaları ve açlık Bangladeş ve Pakistan’daki yönetimleri daha da istikrarsızlaştırabilir.

Çin: Sıcak dalgaları, kuraklıklar ve deniz suyu seviyesindeki yükselmeler mevcut çevre sorunlarını artıracak ve zaten ağır baskılar altındaki merkezi hükümet için yeni büyük sorunlar doğuracak.

Karayipler ve Orta Amerika: Büyük kasırgalardaki artış, ada devletlerindeki hükümetlerin mücadele imkanlarını aşan felaketlere neden olabilir ve Orta Amerika ülkelerini fakirleştirebilir.
AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here