Yaz saati bitmesin!

0
1457

51341.jpg - 17.39 KB

Dahası da var, Rusya ile aynı saat diliminde olalım. Çünkü çok asabi oluyoruz… Ne dersiniz?

Bu öneriyi gündeme getiren AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak… Önerisini bilimsel verilerle destekleyip Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na da sundu.

İstediği şu; Yaz saati uygulaması bitmesin. İleri saat uygulaması kış döneminde de devam etsin…

Önerinin gerekçeleri ise şöyle; Yaz saati uygulaması devam ederse elektrik tasarrufu sürer… Bu uygulama çalışanlara da dinlenme imkanı verir…

Bir adım ötesi de var öneride… Badak diyor ki; ilkbahar döneminde saatleri bir saat daha ileriye alıp Rusya ile aynı saat dilimini kullanalım. Bu ülkemizde her alanda verimliliği artıracaktır.

Badak, görüşlerine Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden aldığı bilgileri ekledi.

Tezini şöyle destekliyor;
1 saat kayıp; "Mevcut uygulama, güneş ışığından 1 saat kaybetmemize yol açıyor. Sabahları güneş olduğu halde eşit meridyenlerdeki diğer ülkelere göre Türkiye’de resmi hayat 1 saat geç başlıyor ve akşam 1 saat geç bitiyor. Bu sebeple ülkemizde elektrik tüketimi artıyor."

Çalışanlar yorgun ve asabi " Özellikle büyük şehirlerde çalışanlar karanlıkta yolları dolduruyor, trafik problemleriyle halk beziyor. Çalışanlar, akşamüstü aileleri ile dinlenme zamanı bulamıyor, alışveriş yapamıyor, rahatlayamıyor. Televizyon programları bu akışa uyduğundan ana programlar geç vakit bitiyor, çalışanlar uykularını alamıyor, sabah dinlenmeden işe gidiyorlar. Bu kısır döngü, yorgun, asabi, neşesiz toplum meydana getiriyor. Güneş kaybı çok büyük iş kaybı yaratıyor.”
internethaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here