Yapay Zeka İnsanlık için Bir Tehdit Mi?

0
2787

Filmlere konu olan yapay zeka ürünü robotların, gelecekte hemen her alanda etkin bir rol üstlenmesi bekleniyor. Ancak her ne kadar insanlık adına faydalı bir getiri sağlayacağına inanılsa da ünlü Fizikçi Stephen Hawking’e göre yapay zeka insanlığın sonu olabilir. BBC’ye yaptığı açıklamalarda Hawking, yapay zekanın hızla geliştiğini, insanlık için faydalı olduğunu fakat insan zekasını geçebilecek düzeye gelmesi durumunda bir tehdit oluşturabileceğini söyledi.

Hawking, yapay zekanın kendisini geliştirmeye devam edeceğini ve bir aşamadan sonra kendisini yeniden biçimlendirebileceğini söylerken, biyolojik evrimi oldukça yavaş olan insanlar için bu tür gelişim kaydeden bir güç ile yarışılmasının imkansız olduğunu vurguluyor. Bilindiği gibi Hawking, ALS hastalığı nedeniyle yapay zeka teknolojisi olan bir araç yardımıyla konuşabiliyor. Intel tarafından geliştirilen bu teknoloji de Hawking’in düşünceleri anlamlandırılarak kullanmak isteyebileceği kelimeler öneri olarak sunuluyor.

Tablo Bu Kadar Kötü Görünmüyor

Yapay zeka üzerine görüş sunan diğer bilim insanları ise Hawking kadar karamsar yaklaşmıyor. Cleverbot isimli yazılımı üreten Rollo Carpenter’a göre insanlık uzun bir süre daha bu teknoloji üzerinde üstünlük kurmaya devam edecek.

Carpenter, yapay zekanın ileri düzeyde geliştirilmesine yönelik ilgili algoritmaların geliştirilemediğini ve bu teknolojinin önümüzdeki yıllarda gelişebileceğini söylüyor. Üstelik gelecekte bir makine ya da yapay zeka ürününün insan zekasını geçse bile insanlığa yardımcı olup olamayacağının göz ardı edilemeyeceğini ya da ne tür bir adım atılabileceğini bugünden kestirmenin zor olduğunu vurguluyor.

Ancak yapay zeka konusunda şüpheci yaklaşan yalnızca Hawking değil. Kısa vadede akıllı makinelerin insanların yaptığı işleri yapabileceği ve milyonlarca insanın işsiz kalabileceği düşünülüyor. Elon Musk’a göre yapay zeka insanlığın bugüne kadar karşılaştığı en büyük varoluşsal tehlike olarak görülüyor.

Kaynak

BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here