Uzaydan yüksek enerjili sinyal

0
1508

Avrupalı astronomlar, uzaydan gelerek dünyayı projektör gibi tarayan çok yüksek enerjiye sahip sinyal keşfetti.

earthafr.jpg - 77.41 KB

Bugüne kadar tespit edilen sinyalden 100 bin kat daha yoğun olan bu gama ışınımı, LS 5039 adı verilen yıldız çiftinden geliyor.
 
Çift, güneşten 20 kat büyük bir yıldızla nötron yıldızı ya da kara delik olabilecek fazlasıyla yoğun bir gökcisminden oluşuyor.
    
Evrenin derinliklerinden gelen sinyaller, 60’lı yıllardan bu yana biliniyor. İlk zamanlarda bu sinyalleri dünyalılarla haberleşmek isteyen uzaylıların gönderdiği de düşünülmüştü.
    
Bu sinyalleri, genellikle kendi çevrelerinde çok hızlı dönen ‘pulsar’ adlı minik yıldızlar yayıyor. Bu yıldızlar, kutuplarından elektromanyetik parçacık saçıyor.
 
Yıldız kendi etrafında döndüğü için, bu enerji demeti, uzayı tıpkı deniz feneri gibi tarıyor ve dünyadan da belli aralıklarla tespit edilebiliyor.
    
‘Pulsar’ sinyallerinin aralığı birkaç saniyeyle birkaç milisaniye arasında değişiyor. Buna karşılık LS 5039’un yaydığı sinyal aralığı ise 3.9 gün. Uzmanlar, bu durumu anlamaya çalışıyor.
    
‘Astronomy and Astrophysics’ dergisinde yayımlanan çalışma, Fransız ve Alman astronomlarca Namibya’daki HESS gözlemevinde dört teleskop kullanılarak yürütüldü.

www.cnnturk.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here