Uzayda ilk kez spiral manyetik alan saptandı!

0
855

Uzayda ilk kez spiral manyetik alan saptandı!

Amerikalı astronomlar yıldızlararası uzay alanında ilk kez spiral biçiminde bir manyetik alan saptadı. Manyetik alan Orion takımyıldızındaki bir gaz bulutunun etrafında tıpkı bir tirbuşon gibi kıvrılmakta. Astronomik bir modelle daha önce bu tür spiral biçiminde manyetik alanlar yıldız doğumlarıyla ilişkilendirilmişti. Berkeley Üniversitesi’nden Carl Heiles şimdi son gözlemiyle bu model için deneysel bir kanıt bulmuş olabilir.

Bilim adamları bu çok zayıf manyetik alanı ölçebilmek için dünyanın en büyük tam hareketli radyoteleskopu olan Green Bank teleskopundan yararlandılar. Teleskopun 100m genişliğindeki çanağı gaz bulutuna doğru çevrilerek sistematik olarak tarandı. Her ölçüm noktasında buluttan gönderilen radyo dalgaları kaydedildi.

İki yeni yıldız yolda: Radyo dalgalarının karakteristik dalga uzunluğu manyetik alan tarafından çok sayıda dalga boyuna bölünmekte. Bu tipik bölünmeden, bilim adamları gaz bulutunun çeşitli yerlerindeki manyetik alanın kuvveti hakkında bilgi edindiler. İşin zor tarafı, son derece zayıf sinyallerin doğru değerlendirilmesiydi. Sonuçta radyoteleskop sadece 1.750 ışık yılı uzaklıktaki gaz bulutunu kaydetmekle kalmayıp, uzaydaki ve dünyadaki birçok radyo dalgalarına karşı da duyarlı. Bilim adamları ölçümleri kombine edip gaz bulutunun sinyalleriyle karşılaştırdıklarında, manyetik alan çizgilerinin yılankavi biçimde olduğu sonucuna vardılar. Manyetik alanlar yerçekimi kuvvetiyle birlikte, gelecekte iki yeni yıldızın oluşacağı yoğun bir bulutu gösteriyor. Bilim adamları bununla birlikte spiral biçimin kesin olarak doğrulanabilmesi için yeni gözlemlerin gerektiğini bildirdiler

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=3880194&tarih=2006-02-04

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here