UUİ’ye yeni modül eklenecek

0
1181Yeryüzünden yaklaşık 400 km uzaklıkta yörüngedeki Uluslararası Uzay İstasyonu, gelecek hafta Discovery uzay mekiği tarafından taşınacak ve diğer ülkelerin de laboratuvarlarını kenetleyebilecekleri yeni bir modülün monte edilmesiyle daha da büyüyecek.


ANKARA – ABD’deki 6 üniversitenin öğrencilerinin kararıyla “Harmony-armoni” olarak adlandırılan bu basınçlı modül, UUİ’nin uluslararası ortaklığa açılan kapısı olarak görülüyor. Japonya’nın gelecek yılın başlarında ilk katını göndereceği iki katlı bilimsel laboratuvar “Kibo” ile İtalya’nın bu yıl içinde monte edeceği kendi laboratuvarı Columbus, bu modüle bağlanacak. UUİ’de 73,6 m3 yeni alan sağlayacak 15 tonluk modülün gelecek hafta fırlatma rampasına getirilmesi öngörülüyor.

Uzay yürüyüşleri sırasında UUİ’ye monte edilecek Armoni modülünde mürettebat için yatakhane, astronotların egzersiz yapabilecekleri bir koşu bandı için boşluk, deneyler için mekanlar ve mekiğin kenetlenmesi için yeni bir kapı bulunuyor. Modül, montajı tamamlandığında, etrafına eklenecek 4 üniteye de evsahipliği yapacak.

ABD, Columbus laboratuvarını uzaya götürme karşılığında İtalya ile Armoni modülünün inşası konusunda anlaşmıştı. Torino’dan Haziran 2003’te Kennedy Uzay Üssü’ne getirilen modül, burada elden geçirilmiş ve uzay yolculuğuna hazır hale getirilmişti.

UUİ’ye 1998’den bu yana 14 belli başlı ek monte edildi. İstasyonun ilk modülü olan 13 telefon kabini büyüklüğündeki Destiny’de bilimsel deneyler için mekanlar ve robot kolun kontrol merkezi bulunuyor.

Ay ve ötesine gitme planları çerçevesinde UUİ’yi astronotların uzun süreli kalışları için kullanmayı amaçlayan NASA, ve ortakları İstasyon’un inşasını 2010’a kadar tamamlamayı planlıyorlar.

Bu arada, yeni modülü 23 Ekim’de İstasyon’a taşıyacak uzay mekiği Discovery’nin ana iniş takımındaki hidrolik sızıntısının giderilmesi için bugün çalışmalara başlanacak.

Arızanın, iniş sırasında piste tekerleklerin değdiğinde meydana gelen sarsıntıyı soğuran payandalarda olduğu ve Pazartesiye kadar onarımın tamamlanmasının beklendiği belirtiliyor.

Arıza ortaya çıkmasaydı Discovery, bugün hangardan alınarak, dış tanklarının ve iki dev roketin monte edileceği Araç Montaj Binası’na götürülecekti. Arızanın durumuna göre, mekiği uzaya fırlatma tarihinde değişiklik yapılabileceği belirtiliyor.

Kaynak:AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here