UFOK ‘Evden Evrene Fizik’

0
1931

2.ULUSAL FİZİK ÖĞRENCİLERİ KONGRESİ ( UF2K )"EVDEN EVRENE FİZİK" teması ile Ege Üniversitesi ev sahipliğinde İzmir’de toplanacak.

Katılımlar sözlü sunum, poster sunumu şeklinde olabileceği gibi dinleyici olarak da olabilir.

Kongrede bir de basit fizik deneyleri üzerine bir çalıştay olacaktır. Bu çalıştayda çeşitli fizik deneyleri yapılacak ve böylece kongrenin teması olan “Evden Evrene Fizik” kapsamında geniş bir kitleye, basit bir dil ile, çevremizde gördüğümüz olaylardan, insanı oluşturan en küçük parçacıklara kadar; astrolojiden astronomiye, sismolojiden psikolojiye bilinen yanlış ve doğruları,ve daha birçok merak edilebilecek ve lise öğrencisinden sokaktaki insana, 7’den 77’ye herkesin günlük yaşamdaki bakış açısını değiştirebilecek temel konuları anlatılacaktır. 

Daha detaylı bilgi için http://www.ufok.org/ sitesini ziyaret edebilirsiniz

Ufok.org sitesinden alıntılar:

 UFOKNEDİR?
UFOK – Ulusal Fizik Ögrencileri Kongresi- kelimelerinin baş harfleridir.

  2005 yılının dünyada fizik yılı olarak kabul edilmesi nedeni ile dünya çapında yapılan etkinliklere paralel olarak Türkiye’de de ilk olarak ODTÜ Fizik Bölümü ve ODTÜ Fizik Topluluğu’nca “I. Ulusal Fizik Öğrencileri Kongresi” düzenlenmiştir.

  Bu kongrenin amacı, fizik öğrencilerinin bir araya gelip birlikte çalışmalarını ve araştırmalar yapmalarını, fikir alışverişinde bulunabilmelerini sağlamak, Türkiye’de bilimsel yaşamın gelişmesine düşünsel katkıda bulunabilecekleri; öğrencilerin mümkün olan en yüksek oranda katılım ve temsiliyetinin sağlandığı demokratik bir tartışma ve paylaşma platformu oluşturmak, yani tüm Türkiye’deki fizik öğrencilerinin arasındaki iletişim ağını kurmaktır. Fizik öğrencileri, bu sayede, fiziği bir yaşam biçimi ve bakış açısı olarak tartışabilecek, bilimi ve bilimsel düşünceyi yaşayabilecek ve hayatına uygulayabilecektir. Diğer yandan da geleceğin bilim insanları birbirlerini şimdiden tanıyacak, aralarında bilgi alışverişini gerçekleştirebileceklerdir.

  Bu bağlamda 1. Ulusal Fizik Öğrencileri Kongresi (1. UFOK) amacına ulaşmış ve şu sıralar Ege Üniversitesi Fizik Bölümü ve Fizik Topluluğu ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Fizik Topluluğu tarafından (ayrıca bu konuda gönüllü kişilerle birlikte) izmir’de düzenlenecek olan 2. UFOK’un çalışmaları sürmektedir. Ayrıca 1. UFOK ‘ta ortaya çıkan ve yaklaşık 20 den fazla üniversitenin destek verdiği Türkiye Fizik Öğrencileri Topluluğu (TFT) platformu oluşturma çabaları da sürmektedir. Türkiye’de tüm üniversitelerin fizik bölümlerinde kurulan fizik toplulukları desteklerini vermektedirler ayrıca fiziğe ilgi duyan ve fizik toplulukları olmayan üniversiteli arkadaşlarımızın da bireysel çabaları ile tft ve ufok platformaları için destek vermektedirler.

TFT ve UFOK platformlarının en temel özellikleri ;
> Platform yapısı tamamiyle öğrencilerden oluşmaktadır.
> Desteğini vermek isteyen herkese açıktır.

1. UFOK’ tan bu yana kaydettiğimiz en önemli gelişmelerden bazıları ;
> Platforma katılan üniversitelerin sayısın her gecen gün arttı ve hala da artmakta.
> Uluslararası düzeyde International Association of Physics Students (IAPS) tarafından tanınmaktadır.
( Uluslararası Fizik Öğrencileri Topluluğu Yürütme Kurulunda ODTÜ Fizik Topluluğundan bir arkadaşımız Gelişim Direktörü görevini yürütmektedir. )

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here