Türkiye’yi geleceğe taşıyacak gençler

0
1344

Onlar Ulusal Fizik Öğrencileri Kongresi. Çalışmalarını uyum içinde, fedakarlık yaparak, özveri ve kararlılıkla sürdürüyor ve mayıs ayında Türkiye’de önemli bir öğrenci kongresine imza atmayı planlıyorlar.

ufok2003h.jpg - 5.62 KB

Teması Evden Evrene Fizik olan bu buluşma, lisans düzeyindeki öğrencilerin bir araya gelip fiziği tartıştıkları ve fiziğin önemli olduğu kadar zevkli bir bilim de olduğunu anlatmaya çalışacakları bir organizasyon olacak.
 
Burada amaç; ilgi alanı ne olursa olsun, lise ve üstü seviyedeki her öğrencinin bir fizik tecrübesi yaşaması.
 
Çünkü fizik, farkında olmamamıza rağmen hayatımızın her anında var; sadece bilim insanları için değil, attığımız her adımda, varlığımızın temel yapısında mevcut. Önemli olan kimsenin anlamayacağı zor açıklamalardan sıyrılıp bu dünyayı herkese basit kelimelerle anlatabilmek…
 
Merak etmeyen, sorgulamayan bir milletiz. Bu bizim suçumuz değil ama. Ortaokul yıllarından itibaren bilimi İngilizce ve ezbercilik şeklinde öğreniyor ve hiçbir şey bilmeden mezun oluyoruz. Bir Amerikalının, bir Almanın bizden daha iyi bildiğine inanıyor, onların şartları iyi diyerek kendimizi avutmaya çalışıyoruz.
 
Gide gide kendi kabuğumuza çekilirken, dünyadaki gelişmeleri sadece dışardan takip ediyor, gıpta ediyoruz. Bu bastırılmışlığımızdan silkinmenin en iyi yolu gençlere destek olmak, onların hedeflerini beraber görebilmek. İşte UFOK bunun için desteklenmeli diye düşünüyorum.
 
Bu projede benim en ilgimi çeken nokta sırf öğrencilerle sınırlı kalmayan, aynı zamanda lise gençleri ve bilimle ilgisi olmayan fertlere kadar uzanan bir yelpazede düşünülüyor olması.
 
Lise öğrencileri üniversitedeki büyükleriyle limona iki kablo bağlayarak zil yapması gibi basit deneylerle yepyeni tecrübeler yaşaması, belki de bu ufacık tecrübe ile 20-30 sene sonra dünyaca tanınmış büyük Türk bilim adamlarını yetiştiren bir ülke için ilk adımları atmak.
 
Doğadaki her şey olabildiğine basit gelişir. Bunu da halkımıza anlatmanın akla gelen en mantıklı yolu, günlük yaşamlarında kullandıkları objelerle onlara bir tecrübe yaşatmaktır.
 
Bu gösterilerde amatör ruh ama profesyonel kontrol ile, halkımızla bilim arasında ortak bir dil bulmak için ilk adım olabilir. Çocuk eğitimi sırf okul değil aynı zamanda ailedir. Aile fertlerinin de katılımıyla oluşturulacak bu organizasyon İzmir’den tüm Türkiye’ye önemli mesajlar verecektir.
 
Aslında bu serüvenin başlangıcının 2005’te Einstein’ın onurlandırılmasına yönelik Fizik yılı olup, yıl boyunca tüm dünyada düzenlenen etkinlikler arasında, Türkiye’de de Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Ulusal Fizik Öğrencileri Kongresi olmuştur.
 
Her yıl bir üniversitedeki fizik topluluğunun bu görevi devralmasıyla geleneksel hale gelmesi amaçlanan kongre, Türkiye’de fizik öğrencilerinin buluşma noktası haline gelmesidir. Ve bu sene analizci gözler olarak evrendeki ritim ve düzeni konuşmak üzere ikinci kez toplanıyorlar.
 
Ayrıca Birinci UFOK’ta ortaya çıkan ve 20’den fazla üniversitenin destek verdiği Türkiye Fizik Öğrencileri Topluluğu platformu oluşturma çabaları da sürmekte. Türkiye’de tüm üniversitelerin fizik bölümlerinde kurulan fizik toplulukları ve fiziğe ilgi duyan ve fizik toplulukları olmayan üniversiteli öğrencilerin de bireysel çabaları ile TFT ve UFOK platformları desteklenmektedir.
 
Bu bağlamda Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü, Fizik Topluluğu ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Fizik Topluluğu tarafından (ayrıca bu konuda gönüllü kişilerle birlikte) İzmir’de düzenlenecek olan 2. UFOK’un çalışmaları sürmektedir.
 
8-10 mayıs 2006 tarihleri arasında gerçekleşecek ve Türkiye’deki tüm üniversitelerden 800’e yakın öğrencinin katılımının beklendiği kongrede; 7 mayıs günü açılış kokteyli, kongre süresince 70 sözlü sunum, üç çağrılı konuşmacı sunumu, 30 poster sunumu, üç çalıştay ve çağrılı konuşmacıların önderliğinde son gün bir panel düzenlenecektir.
 
İstedikleri gibi gerçekten ‘Evden Evrene Fizik’ teması ile üç günün sonunda, onları dinleyen, yaptıklarına tanık olan insanlar için, belki de bir sonraki sabah uyandıklarında, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.
 
Bilgisizlik iyi ile kötüyü ayıramamayı getirdiği için aklı kullanarak bilmeye yönelen, ‘iyi’ olduğunun bilincinde olan her bireyle bilinçli bir Türk toplumu yaratmak için bir adım atıyorlar… Hayatı ezberlediklerine göre değil, bildiklerine göre yönlendiren bir kitle hedefliyorlar… Öğrencilere, okuldan, internetten, dershanelerden, doğru yanlış ezbere aldıkları bilgiyi sorgulayabilecekleri bir fırsat sunuyorlar. Ne kadar güzel!
 
Türkiye’deki geleceğin önemli bilim adamları gözüyle baktığım bütün fizik bölümü öğrencileri, bu sorumlulukla, Ege’nin incisi İzmir’de toplanacaklar.
 
Yolu İzmir’den geçen herkesin mutlaka katılması gereken bir kongre olduğunu hatırlatarak, gençliğimizin neler yapabileceği, geleceğin bilim adamlarının hangi amaçlarla, hangi düzeydeki platformlarda toplanabildiklerini görebilmemizin ancak onlarla kaynaşarak, bilgi ve deneyimlerimizi paylaşarak olacağını belirtmek isterim.
 
Ben de bu hevesli gençlerin yanında amatör ruhlarını körükleyerek, amaçlarına bir adım daha yaklaşmalarını sağlamak için Japon Uzay Havacılık Dairesi (JAXA) uzay-fizik bölümü olarak tam destek vermeyi ve mayıs ayındaki bu toplantıda çağrılı konuşmacı ve panelist davetlerini kabul ederek İzmir gezisini programıma aldım.
 
Gelenekselleşmesi konusunda destek verdiğim bu kongredeki tüm katılımcılara başarılar diliyor ve kendileriyle bir araya gelmeyi dört gözle bekliyorum.

Doç.Dr. Serkan Anılır

www.cnnturk.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here