Türkiye’nin ilk Gezegenevi İzmir’de

0
2447Türkiye’nin ilk sabit ve digital özelliklere sahip Gezegenevi, İzmir’de hizmete açıldı.

İZMİR – İzmir Özel Türk Koleji (İTK) Çiğli Kampüsü’nde düzenlenen törende konuşan İzmir Valisi Cahit Kıraç, tarihin her döneminde ilklere sahne olan İzmir’in yine bir ilke imza attığını söyledi. Vali Kıraç, okul yöneticilerinin bu merkezi okul dışından öğrencilere de açma kararını çok olumlu bulduğunu kaydederek, “Bu hizmetten İzmir halkının yararlanması konusundaki iradenizi kutluyorum. Öğrencilerin yalnızca dinlemek yerine, görerek ve hissederek öğrenmeleri, öğrendiklerini kalıcı hale getirecektir. Bu merkez bundan sonra yapılacaklar için öncü niteliği taşıyacak” dedi.


İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, geçen yıl bir proje için gittiği Fransa’da çeşitli etkinliklerin düzenlendiği benzer bir merkezi ziyaret ettiğini ve gördüklerinden çok etkilendiğini, Türkiye’de de son yıllarda uygulanan eğitim programının görerek ve yaşayarak öğrenmeyi ön plana çıkardığını kaydetti.

Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ’ın da katıldığı törende konuklar önce Gezegenevi (Planetaryum) hakkında bilgilendirildi, ardından yaklaşık 10 dakika süren özel bir gösterim sunuldu.

DÜNYADA 3 BİN TANE VAR

İTK Gezegenevi’nde yıl boyunca düzenlenecek olan seanslarla İzmirlilere gökbilimden sanata, eğitimden teknolojiye kadar birçok gösteri sunulacak.

Gezegenevi, paralel işlem yapabilen özel bir bilgisayar sistemi ile yıldız ve gezegenlerin konumlarını hesaplayarak, elde edilen verileri 132 metrekare yüzey alanına sahip kubbe şeklindeki ekrana yansıtıyor. Yansıtmayı yapan özel projektör ise 360 derece görüntüler yardımıyla ziyaretçilere uzaya çıkıldığı, gezegenlerin üzerinde uçulduğu hissini veriyor.


ABD’den ithal edilen Gezegenevi’nin üç yabancı ekibin iki aylık çalışması sonucu işler hale getirildiği belirtildi.

Almanya’nın Münih kentinde 1923 yılında ilk kez kurulan planetaryumlardan dünyada halen 3 bin tane bulunuyor. Bunların 2 bin 500 tanesi ise ABD sınırları içinde yer alıyor.

Kaynak:NTV

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here