Türkiye – Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi

0
2431

Genellikle yayınladığımız haberler ve bilgi içerikli konularda Avrupa ülkelerinde yaşanan gelişmeler ve yeniliklerden söz ediyoruz. Her ne kadar yeniliklere ve gelişime yeteri kadar açık olmasak da TUSAŞ ( Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ) bünyesinde hizmet vermek üzere kurulan Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi, uzay sistemleri üzerine Türkiye’nin Uluslararası arenada söz sahibi olması için atılan ilk ve en önemli adım olarak öne çıkıyor.

İnşası geçtiğimiz günlerde tamamlanan merkez aynı anda birden fazla uydunun montaj, entegrasyon ve test faaliyetlerinin yapılabilmesine imkan tanıyacak. Merkezin yapımı ve inşası için ortaya çıkan maliyet Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve TÜRKSAT AŞ tarafından karşılanırken işletmeciliği TUSAŞ tarafından gerçekleştirilecek. Toplamda 3 bin 800 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen merkez kütlesi 5 tona kadar olan uyduların aynı anda montaj, entegrasyon ve test faaliyetlerini gerçekleştirebilecek.

Uzay Sistemlerinde Yeni Bir Adım

Gerek yapısı ve gerekse de sahip olduğu teknik özellikler ile Dünya’da sayılı tesislerden birisi olan bu merkez, Türkiye’nin uluslar arası arenada söz sahibi olabilmesi adına önemli bir gelişme olarak görülüyor. Merkezin yapılan çalışmalar itibariyle askeri havaalanına doğrudan bağlantısı olması nedeniyle herhangi bir taşıma – nakliyat sorunu yaşamadan güvenli bir şekilde işleyeceği düşünülüyor.

Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezinde yapılan tüm çalışmalar ve uydu testleri, araçların uyum içerisinde çalışabilmesi için dış ortamdan arındırılıyor. Merkezde bulunan test sistemlerinin elektromanyetik etkileşimleri saptayabilmesi, uydu ekipmanlarının elektromanyetik açıdan uyum içinde çalışabilmesi için arındırılmış bir oda bulunduğu öğrenilirken titreşim testlerinde fırlatıcıların harekete geçmesiyle birlikte mekanik yüklerin uydu üzerinde ki etkileri gözlenebilecek.

Bir anlamda merkezin üretilecek ve fırlatılacak uydular için test merkezi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Öyle ki merkezin tüm testlerini başarı ile tamamlayan bir uydu bu aşamalar sonucunda fırlatıcılara gönderilmek üzere hazır hale gelmiş olacak.

Kaynak – Derleme

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here