Türkiye, ‘Bilim Elçisi’ni arıyor

0
1545

British Council ve ODTÜ Toplum ve Bilim Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilecek FameLab Bilim Elçileri Yarışması, NTV’den yayınlanacak. Yarışmayla, bilim ve teknoloji alanında kendini en iyi şekilde ifade edebilecek “Bilim Elçisi” aranıyor.

 İngiltere’de 2005 yılında Cheltenham Bilim Festivali çerçevesinde gerçekleştirilmeye başlayan FameLab Bilim Elçileri Yarışması, 2007 yılında British Council girişimiyle uluslararası bir kimlik kazandı.

FameLab Bilim Elçileri Yarışması, bilimsel bilginin doğru, anlaşılabilir ve eğlenceli bir şekilde geniş kitlelere aktarılmasını hedefliyor. Yarışmayla, temel bilim ve mühendislik alanlarında çalışan ve bilime gönül veren yüzlerce kişinin, çalışmalarını topluma anlatabilmeleri, bu sayede de bilimi topluma sevdirmeleri amaçlanıyor.

SON BAŞVURU TARİHİ 12 NİSAN
NTV’den yayınlanacak FameLab Bilim Elçileri 2008 Yarışması, 18 yaşın üzerinde temel bilim, mühendislik, matematik veya teknolojik konularda birikimi olan herkese açık.

British Council ve ODTÜ Toplum ve Bilim Merkezi tarafından gerçekleştirilecek yarışmaya katılmak isteyenler, 12 Nisan’a kadar britishcouncil.org.tr internet adresinden başvuru yapabilirler.

Yarışmacılardan, aktarmak istedikleri bilgi birikimlerini 3 dakikalık süre içerisinde anlaşılabilir ve yaratıcı bir şekilde juri karşısında sunmaları isteniyor.

YARIŞMANIN FİNALİ 6 MAYIS’TA
Yarışmanın ön elemeleri 15, 16 ve 17 Nisan tarihlerinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Ön elemeler sonucunda belirlenecek 10 finalist, İngiltere’den gelen uzmanlar tarafından 3 ve 4 Mayıs tarihleri arasında verilecek “Sunum Teknikleri ve İletişim Şöntemleri” eğitimine katılacak. Yarışmanın finalleri, 6 Mayıs tarihinde yine ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

ÖDÜLLER
Türkiye’de ilk olarak geçen yıl yapılan FameLab Bilim Elçileri Yarışması’nın bu yılki birincisi, Haziran’da düzenlenecek olan Cheltenham Bilim Festivali’nde ülkemizi temsil etme şansını elde edecek.

Yarışmanın birincisi dizüstü bilgisayar ödülü kazanırken, ikinciye bir video kamera, üçüncüye ise iPod ödülü verilecek.

İngilizce bilme şartının aranmadığı yarışmada İngiltere’ye gitme hakkı kazanacak yarışmacının sunumu için çeviri olanağı da verilecek.
ntvmsnbc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here