Türkiye Antarktika’da Bilim Üssü Kuracak

0
1864

Türkiye, hiçbir ülke egemenliğinde bulunmayan Antarktika’da, kıta yönetiminde söz sahibi olabilmek, siyasal ve ekonomik anlamda “Danışman Ülke” statüsü kazanabilmek için kıtada bilim üssü kuracak. Türkiye’nin Antarktika Antlaşmasına katılması için kanun tasarısı meclise sunuldu. Tasarının gerekçesine bakıldığında Antarktika’nın bilimsel araştırmalar, iklim değişikliğinin canlı ve deniz seviyesine etkileri, balıkçılık, jeoloji, tıp ve zengin maden rezervleri olan bir bölge olduğu ifade ediliyor.

Bilindiği gibi Antarktika Antlaşması 1 Aralık 1959 yılında kıta üzerinde aktif olarak bilimsel çalışmalar yürüten 12 ülke tarafından imzalanmıştı. Aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 50 ülkenin taraf olduğu antlaşma, danışman toplantılarında oy hakkı olan devletin Danışma sıfatı ile bilimsel araştırmalar gerçekleştirebildiği bir kapsama sahiptir.

Kanun Tasarısı Meclise Sunuldu

Meclise sunulan kanun tasarısının gerekçesinde Türkiye’nin Antarktika ile ilgili çalışmalara doğrudan dahil olabilmesi ve danışman devlet statüsü kazanabilmesi için bilimsel istasyon kurması gerektiği belirtiliyor. Bu sayede hiçbir devlet yönetiminde olmayan kıta üzerinde bilimsel araştırmalar teşvik edilecek, geliştirilen araştırma sonuçları ile Türkiye’de yararlanabilecek.

Bu konu üzerinde Akdeniz Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi gibi birkaç farklı üniversite de çalışmalar hazırlamaya başladı. Siyasi, ekonomik ve diğer boyutlarıyla bilimsel üs ve Antarktika çalışmaları incelenirken ABD, Rusya gibi devletlerin bölgede ki faaliyetleri de dikkate alınıyor. Bugün bölgede 470 petrol kuyusu faaliyet gösteriyor ve özellikle doğal kaynaklar açısından Antarktika el üstünde tutuluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here