Türk öğrenci ‘AB Özel Ödülü’nün sahibi

0
1313

TÜBİTAK’ın ortaöğretim öğrencileri arası araştırma projeleri yarışmasında ödül alan İstanbul Özel MEF Lisesi öğrencisi Mustafa Hamidoğlu, AB Genç Bilim Adamları Yarışması’nda matematik dalındaki projesiyle ‘AB Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

34 ülkeden 124 öğrencinin 81 proje ile katıldığı ‘Avrupa Birliği GençBilim Adamları Yarışması’nda Türkiye’yi, bu yıl düzenlenen ‘TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması’nda derece alan üç projenin sahibi 4 öğrenci temsil etti.
 
İstanbul Özel MEF Lisesi öğrencisi Mustafa Hamidoğlu matematik dalında ‘Cebirsel İfadelerin Tamdeğerliliği Ve Binom Katsayılarının Değişik Bir Özelliği’ adlı projesiyle ödül kazandı.
 
Yarışmaya katılan diğer iki proje ise İzmir Özel Fatih Fen Lisesi öğrencisi Tunç Nadir Özcan’ın ‘Lityum ve Kobalt İçerikli Pillerden Geri Dönüşüm Yoluyla Lityum ve Kobaltın Kazanılması ve Çevresel Etkilerinin Önlenmesi’ adlı projesi ile Isparta Süleyman Demirel Fen Lisesi öğrencileri Kevser Uz ve Şeyma Savaş’ın ‘Çevre Dostu Zeolit İle Oluşturulan Yeni Bir Sıcak Su Kaynağı’ adlı projeleri oldu.
 
TÜBİTAK’ın ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlediği proje yarışması,1969 yılından bu yana ortaöğretime devam eden öğrencileri temel ve uygulamalı bilimler alanlarında araştırmaya teşvik etmek, yaratıcı yönlerini ortaya çıkartmak ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla düzenleniyor.
cnnturk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here