Türk Fizik Derneği Prof. Dr. Engin Arık Bilim İnsanı Ödülü

0
2282

Türk Fizik Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu, 2008 yılından başlamak üzere, her yıl,  fizik bilimine hizmet vermiş Prof. Dr. Engin ARIK anısına ödül verme kararı almıştır.  Prof. Dr. Engin ARIK, fiziğin ve özellikle yüksek enerji fiziğinin ülkemizde gelişmesi için savaşmış, genç fizikçiler için bir yol gösterici olmuştur. Prof. Dr. Engin ARIK adına verilecek ödülün ismi;  TÜRK FİZİK DERNEĞİ PROF. DR. ENGİN ARIK  BİLİM İNSANI ÖDÜLÜ dür.

Her yıl Prof. Dr. Engin ARIK adına ailesi tarafından verilecek ödül miktarı 2000 USD dir.

Prof. Dr. Engin ARIK anısına oluşturulan ödül, eğitim ve araştırmaları ile öne çıkmış, 35 yaş üzerindeki fizikçiler için öngörülmektedir. Ödül en fazla  iki kişi arasında paylaştırılabilecektir.

Ödüle, ilgili Fakülte Dekanlıkları ya da Fizik Bolum Başkanlıkları aday gösterebilir. Ayrıca, adaylar ödüle kendileri de başvurabilirler. Her yılın Mayıs ayinin son gününe  kadar Türk Fizik Derneği Genel Merkez Genel Sekreterine teslim edilen veya kargo/posta ile yollanan, gerekçeli başvuru yazısını, adayın özgeçmişini  ve yayın listesini içeren başvuru dosyaları Türk Fizik Derneği Genel Merkez Bilim Kurulu tarafından incelenip karara bağlanacaktır. Ödül her yıl Türk Fizik Derneğinin düzenlediği TFD Fizik Kongrelerinde törenle sunulacaktır. Ödül kazanana, ARIK ailesi tarafından verilecek 2000 USD’ lık ödül tutarı dışında, ayrıca Türk Fizik Derneği Genel Merkezi tarafından da ödül belgesi verilecektir.

Başvuru Adresi :

Araş. Gör. Lidya AMON
Türk Fizik Derneği
Genel Merkez Genel Sekreteri
İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi, Fizik Bölümü
Nükleer Fizik Anabilim Dalı Vezneciler /İstanbul
n e-mail : lidyamon@istanbul.edu.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here