Tüm yüzeylerde etkileşim

0
1568

Fransız fizikçiler Ros Kiri Ing ve Mathias Fink, her türlü katı nesnenin elektronik sistemler için geçerli olan bir arabirime dönüştürülebilmesini sağlayan bir yol buldular. İkilinin ticarileştirmeyi umduğu ve Paris’te başlattıkları Sensitive Object (Hassas Nesne) adlı çalışma, parmak vuruşlarını algılayan ve uygun fiyatlı bir ya da iki adet hızlandırıcı alıcısı içeriyor.

Bu yeni buluş sayesinde bir dükkanın vitrininde yer alan ekrana ya da karatahtaya çizilmiş olan bir klavyeye dokunulduğu anda sinyaller algılanabilecek. Bir bilgisayar yongası her bir vuruşun gerçekleştiği noktayı yüksek hassasiyetle hesaplayarak bu sinyalleri fare tıklamalarına ve klavye tuşlarından gelen sinyaller haline çevirecek. Kullanıcılar böyle bir teknolojiyi alışveriş sırasında verimli olarak kullanabilir.

Bir mankenin üzerinde yer alan şapkaya dokunarak fiyatını öğrenmek herkese cazip gelecektir. Ros Kiri Ing, bu teknolojinin geliştirilmekte olan diğer teknolojilerden daha avantajlı olduğunu savunuyor. Bunun altında yatan neden; bu teknolojinin 4 metrekarelik bir alanda uygulanabilmesi ve toplam ‘tuş’ sayısının 544’e ulaşabilmesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here