Tuhaf bir madde hali: Delikli kristal

0
1720

    22737.jpg - 30.98 KB              Almanya’daki Christian-Albrechts Üniversitesi bilim adamları, yalnızca deliklerden oluşan bir kristalin varlığını kanıtladılar.  Michaeal Bonitz yönetiminde çalışan uluslararası bir araştırma ekibi, bilgisayar simülasyonlarıyla ilk kez bu alışılmışın dışındaki fenomenle ilgili bir kanıt getirirken, bu yapının oluşumu için gerekli koşulları da açıklayabildiler.

Bonitz, delikli kristalin varlığı üzerinde 60’lı yıllardan bu yana tartışıldığını hatırlatarak, homojen malzeme dağılımı gösteren bir yapı olduğunu açıkladı. Bildik katı maddelerde elektronlar ve delikler geniş kapsamlıdır. rnrnAncak bir deliğin kütlesi, elektron kütlesinin 80 mislisine ulaşırsa delikli sıvı aniden kristale dönüşmekte.

Bu tür yarıiletken sistemler, Bose yoğuşumundaki basıncın düşürülmesi halinde, delikli elektron çiftleri oluşturmakta.

Fizikçi, bundan sonraki hedeflerinin bu kristali üretmek olduğunu söyledi. Delikli kristal, bilim adamları için diğer bir anlam daha taşıyor. Çünkü örneğin plazma kristali veya iyon kristali gibi tamamen farklı kristallerle ortak özellikleri taşıdığı anlaşılmış. Hatta evrendeki Beyaz Cüceler ve nötron yıldızları gibi gizemli gökcisimleriyle bile benzerlikler taşımakta.

(www.haber7.com)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here