Toplantı Daveti

0
1637

Ülkemizde nükleer güç santralı kurulmasına yönelik etkinliklerin yoğunlaştığı bu günlerde Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) nükleer teknoloji ve enerji alanındaki rolünün ve yürüttüğü çalışmaların kamuoyuyla paylaşılması amacıyla bir toplantı düzenlenecektir.

Yaygın kanının aksine, 2690 sayılı kuruluş kanunuyla TAEK’e verilen görevler arasında nükleer güç santralı kurmak veya işletmek yer almamaktadır. Ancak, nükleer santralların kurulmadan önce nükleer güvenlik değerlendirmelerinin yapılması ve lisanslanması, kurulma süreci başladıktan sonra da inşasından işletmesine ve işletmeden çıkarılmasına kadar tüm süreçler boyunca nükleer güvenlik açısından denetlenmesi TAEK’in sorumluluğundadır. Toplantıda nükleer güvenlik kavramı, lisanslama gerekliliği, lisanslamanın adımları ve ilgili mevzuat tanıtılacaktır.

TAEK nükleer teknolojinin ülkemize kazandırılması için hazırlanmış olan Ulusal Nükleer Teknoloji Geliştirme Programı çerçevesinde Sinop’ta Nükleer Teknoloji Merkezi kurma çalışmalarını sürdürmektedir. Toplantıda, nükleer santrallar için yer ve çevre etütlerini de içeren bu çalışmalar hakkında bilgi verilecektir.

Toplantı, bilim insanlarımıza, nükleer santral kurmayı ve işletmeyi planlayan yatırımcı kuruluşlara ve basın mensuplarına açıktır.

 Saygıyla duyurulur.

 

Toplantı Yeri:  TAEK Başkanlığı

Toplantı Tarihi:  12 Şubat 2008 (Salı)   Saat: 14:00

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here