Tesla Model S P85D Elektrikli Otomobil Piyasaya Çıkıyor

0
2309
tesla model s p85d

Yakın bir döneme kadar elektrikle çalışan otomobillerin, benzinle çalışan diğer araçlar ile rekabete girebileceğini düşünemezdik. Ancak insanlarda yer edinen bu algı Tesla Motors tarafından ortadan kaldırıldı.

Tesla Motor lideri Elon Musk, farklı alanlarda hizmet sunan önemli şirketlerin sahibi olarak öne çıkıyor. İlk olarak Paypal ile ticari hayatına yön vermeye başlayan Musk sonraki süreçte elektrikli otomobillere ilgi duyarak, hayal olarak görülen tasarımı insanlara kazandırdı.

Tesla Model S P85D – 100 km hıza 3.2 Saniyede Ulaşıyor

Henüz ülkemizde benzer örneklerine pek rastlamadığımız elektrikli araçlar, benzinli araçlara oranla çok daha çevreci ve temiz bir teknoloji ile sunuluyor. Tesla Motors’un envanterinde bulunan araçların içerisinde en iyisi ve en yenisi olarak gösterilen Tesla Model S P85D, geçtiğimiz günlerde görkemli bir şov ile tanıtıldı. Bu tanıtımda en dikkat çeken nokta ise Tesla Model’in 100 km hıza 3.2 saniyede ulaşarak, nice otomobil markalarına kök söktürmesi oldu. Her ne kadar hız konusunda çok iddialı olmasa da hızlanma konusunda en iyi seçenek gibi görünüyor.

Oldukça konforlu olan bu araç beklentilerin aksine pek de ucuz değil. 120.170 dolardan başlayan fiyatlar ile satışa sunulacak bu araç hem görünüm, hem güvenlik hem de performans açısından kullanıcıları tatmin edecek gibi görünüyor. Dört tekerlek çekiş gücü bulunan S P85D, 416 HP güç üreten iki ayrı elektrik motoru kullanıyor. Yalnızca hızlanma değil Google tarafından vaat edilen sürücüsüz kullanma seçeneği de bu araç içerisinde yer alıyor. Ayrıca 360 derecelik algılama alanı yaratan ultrasonik sonar sistemde araç içerisinde bulunmakta.

Aracın sürücüsüz yani bilgisayarlı sürücü modu, Elon Musk’a göre alkollü bir sürücüyü sızması halinde evine kadar götürebilmekte. Ancak kanuni kısıtlamalar nedeniyle kontrolün tamamen otomatik pilota bırakılması zor görünüyor. 2014 sonları tahminen Aralık ayında ABD’de satışa çıkması planlanan aracın yakın bir tarihte ülkemize girmesi zor gibi görünüyor.

Kaynak : techno-Labs

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here