Temel Reis haklı – Ispanağın gücü bir kez daha kanıtlandı

0
2132

Purdue Üniversitesi’nde (ABD) uluslararası bir araştırma grubunun üyeleri olan fizikçiler ıspanakta meydana gelen fotosentez olayında yer alan proteinleri üzerinde yaptıkları araştırmalarda önemli sonuçlar elde ettiler ve çalışmanın sonuçlarını Nature dergisinde geçtiğimiz günlerde yayınladılar. Yapılan araştırmada kullanılan proteinlerin güneş enerjisini kimyasal enerjiye %60 verimlikle dönüştürme becerisine sahip oldukları araştırmacılar tarafından vurgulanmaktadır. Bu ise en etkili enerji dönüşüm sistemi olarak adlandırılabilir. Araştırmaya dahil olan araştırmacılardan Yulia Pushkar, yapay fotosentez oluşturmayı amaçlayan alternatif enerji araştırmaları açısından bu sistemi anlamanın oldukça önemli olduğunu söylemektedir.

Fotosentez sırasında bitkiler güneş enerjisini, karbondioksit ve suyu, hidrojen depolayan karbonhidrat ve oksijene dönüştürmek için kullanırlar. Yapay fotosentez ise güneş enerjisini yenilenebilir, çevre dostu hidrojen tabalı yakıtlara dönüştürmek için kullanılabilir. Bu açıdan bakıldığında %60 verimliliğin söz konusu olduğu bu ıspanakta meydana gelen dönüşümün yapay fotosentez çalışmaları için önemi açık şekilde ortaya çıkmaktadır.

Detayların yer aldığı basın bültenine http://www.purdue.edu/newsroom/releases/2014/Q3/spinach-could-lead-to-alternative-energy-more-powerful-than-popeye.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Çalışmanın sonuçlarına ise http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature13453.html adresinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here