Temel Bilinç

0
2518

temel_bilinc_18099.jpg - 2.36 KB

Temel Bilinç
Nick Herbert
AYNA YAYINEVİ / Bilim Dizisi

Belki de doğadaki hiçbir şey insan zihninden daha gizemli değildir. Zihin nereden gelir? Neyle çalışır? Ve öldüğümüz zaman zihnimiz nereye gider?

Olağanüstü akıcı bir dille yazılmış olan Temel Bilinç, ‘ bilinç/beden sorunu’nda bir çözüme ulaşmak için yapılmış muhteşem ve cüretkar bir girişimdir. Şimdiye kadar bu tartışma iki ana tahminle yürütülmüştür. Biri, bilincin, belirli karmaşık biyolojik etkileşimlerin sonucu olduğunu ileri sürerken, diğeri beynin bilgisayar benzeri ‘donanımını’ kontrol eden ‘yazılım’ olduğunu varsayar. Bu kitap üçüncü bir hipotez sunmaktadır. Buradaki hipotez zihinsel durumlarla ilgili geleneksel açıklamaları cesurca bir kenara itmektedir.

Savını kuantum teorisinin üç anahtar özelliği (tesadüf oluş, maddesiz oluş ve birbirine bağlı oluş) üzerine kuran Nick Herbert, bilincin türemiş bir olgu olmadığını, ışık veya elektrik gibi doğaya yayılmış ve derinlemesine işlenmiş kendi içinde birincil bir süreç olduğu hipotezini araştırmaktadır. Herbert’ın etkileyici ve geleneklere karşı çıkan anlayışına göre, bilinç gerçekten temeldir ve eşit derecede temel bir düzeyde maddeyle etkileşimde bulunur.

Mükemmel bir şekilde kaleme alınmış ve şaşırtıcı derecede kendine özgü bir kitap olan Temel Bilinç, yüzyıllardır filozofları ve bilimadamlarını meşgul eden bilinç muammasına yeni bir yaklaşım sunmaktadır. Burada savunulan görüşleri devrim olarak nitelendirebiliriz.

NICK HERBERT fizik doktorasını Stanford Üniversitesi’nde yapmıştır. Kuantum Gerçeği ve Işıktan da Hızlı adlı iki kitabın yazarıdır. California’daki Esalen Enstitüsü’nde kuantum fizik konusunda yapılan fizik seminerlerine ve uluslararası konferanslara başkanlık yapmıştır. Yaşamını Boulder Creek, California’da sürdürmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here