Su Olmayan Gezegenlerde Yaşam Olabilir Mi?

0
2097

Yıllardır bilim insanları tarafından başka gezegenlerde yaşam olabileceğine dair bulgular arandı. Araştırmalar genellikle su kaynaklarına sahip olan ya da olduğu düşünülen gezegenlerde yoğunlaşırken bilim çevrelerince yapılan bir değerlendirme de su olmayan gezegenlerde de yaşam olabileceği söylendi.

Prof. Dirk Schulze Makuch ve ekibi tarafından yapılan değerlendirme de bazı bakterilerin süperkritik karbondioksit kullanarak hayatta kalabildikleri ve yaşamlarına devam ettikleri söylendi. Bu açıklamaya göre su olmamasına rağmen süperkritik karbondioksit bulunduran gezegenlerde farklı yaşam formlarının oluşabileceği düşünülmeye başlandı.

Su Olmayan Gezegende Yaşam Olabilir Mi?

Dünya dışında yaşam ve farklı yaşam formları arayan bilim insanları çalışmalarının büyük bir kısmını yüzeyinde su olan muhtemel gezegenler üzerine yoğunlaştırıyor. Prof. Dirk Schulze Makuch ve ekibi bu düşünceye karşı çıkarak yüzeyinde su olmayan gezegenlerde de yaşam olabileceğini öne sürüyor. Ekibe göre karbondioksitte ve suda bulunan enzimler karşılaştırıldığında süperkritik karbondioksitin suya oranla daha kararlı bir yapıya sahip olduğu söyleniyor.

Bu keşiften sonra süperkritik  karbondioksit üzerinde çalışmalarını yoğunlaştıran ekip, farklı yaşam formları ile bu buluş arasında bir bağ kurulup kurulamayacağını araştırıyor. Yine yapılan çalışma kapsamında bazı bakteri türlerinin süperkritik karbondioksit kullanarak yaşamına devam ettiği görülürken bu buluş ile su olmayan gezegenlerde de yaşam kaynağının olabileceği düşünülmeye başlandı.

Araştırmacılara göre yüzeyinde süperkritik karbondioksit olduğuna inanılan Venüs’ün farklı yaşam formlarına ev sahipliği yapabileceğine inanılıyor. Bugün günlük yaşantımızda süperkritik karbondioksiti kuru temizleme ve medikal ekipmanların sterilize edilmesi için kullanıyoruz. Gelecekte ise çalışmaların bu yönde yoğunlaşması durumunda su olmayan gezegenlerde farklı yaşam kaynakları ile karşılaşabiliriz.

Kaynak – Ntvmsnbc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here