Simetri ve Evrenin Görkemli Güzelliğini Anlamak

0
1727

190558_2.jpg - 36.75 KB

Symmetry and the Beatiful Universe
Christopher T. Hill, Leon M. Lederman
GÜNCEL YAYINLARI / Açık Bilim Dizisi

Bilim adamlarının çalışmaları sayesinde, değişmez fizik yasalarının evreni yönettiğini biliyoruz. Fizikçiler bu yasaları, evreni yöneten temel prensip olarak düşünülen simetri ile açıklıyorlar. Bu kavrayış, modern bilimin en büyük kavramsal ilerlemelerinden birisidir. Simetri ve Evrenin Görkemli Güzelliğinde, Nobel ödüllü Leon M. Lederman ve teorik fizikçi Christopher T. Hill, zarif simetri kavramını ve onun, sanatta, müzikte ve Dünya’daki yaşam üzerindeki yansımalarını, kuvarklardan evrene, geniş bir perspektif içinde ele alıyor.

"Bu kitapta, fiziksel dünyanın nasıl da birçok açıdan simetri ile şekillendiğini göreceksiniz…. Bu kitabı okuduktan sonra, simetrinin dünyamızdaki rolünü daha iyi kavrayacaksınız."
-Roald Hoffmann, Nobel Ödülü Sahibi. Cornell Üniversitesi

"Simetrinin önemi hiç bu kadar güzel anlatılmamıştı. Yazarlar, bilimin en derin kavramlarından birisi olan simetriyi teknik zorluklarından kurtararak zarif bir şekilde okuyucuya sunuyor ve onun günlük yaşamla olan bağlantısını araştırıyor."
-Tom Siegfried, Bilim editörü. Dallas Morning News

"Simetrinin derinliğini ve yaygınlığını anlattıkları bu kitapla, yazarlar, bir şaheser ortaya koymuşlar. İster bir fizikçi, ister bir matematikçi, ister bir şair, isterse de bir sanatçı olun, Simetri ve Evrenin Görkemli Güzelliği’ni okuduktan sonra dünyaya daha farklı bir gözle bakacaksınız."
-Roger W. Bybee, Yönetici. Biological Sciences Cirriculum Study

"Kuvarklardan evrene, simetri tabiatı şekillendirir. Hill ve Lederman’ın yazdığı bu nefis kitap, zarif simetri kavramının evrenin tasarımında oynadığı derin rolü anlamak isteyen herkes için bir başyapıt niteliğinde."
—Rocky Kolb, Kozmolog. Permi Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvan

"Doğa simetri fikriyle mi başlamıştır? Yoksa o bir tesadüfi sonuç mudur? Estetikle bağlantısı bir yana, simetri temel bir ilke midir? Dünyanın önde gelen iki fizikçisi bu kitapta, simetriyi temel ilke olarak alıyorlar.
— Martinus Veltman, Fizikçi. Nobel Ödülü sahibi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here