Şimdiki Nesil Şanslı

0
1223

Bilim adamları hava kirliliğinden dolayı 40 yıl sonra uzayın teleskoplardan izlenemeyeği görüşünde.

images.jpg - 2.93 KB

Uzaya doya doya bakın
Bilim adamları yer teleskoplarının hava kirliliğinden dolayı 40 yıl sonra yeryüzünden gözlem yapamaz duruma geleceğini öngörüyor.

Cambridge Astronomi Enstitüsü araştırmacılarından Dr. Gerry Gilmore, yer teleskoplarının küresel ısınma nedeniyle kullanılamaz hale geleceği görüşünde. Dr. Gilmore’a göre bu süreci etkileyen iki faktör var; hava kirliliği ve uçakların bıraktığı duman.

Bu iki faktörün yarattığı kirliliğin atmosferi 40 yıla kadar bütünüyle kaplayacağını tahmin eden Dr. Gilmore, "Seçim bizim, ya uçaktan ya da astronomiden vazgeçeceğiz, yoksa 40 yıl gibi yakın bir sürede yerden uzayı göremeyeceğiz" diyor.

Rotalar değiştirilebilir ama…
Denizlerdeki buharlaşmayı artıran küresel ısınmayla, atmosferde biriken su buharı da teleskopların bakışını bulandırıyor. Bilimsel teleskopların bulunduğu noktalarda uçakların uçuş rotalarının değiştirilmesi düşünülebilir, ancak bu yöntem de amatör gözlemcilerin sorununu çözmeyecek.

Atmosferdeki değişimle optik ve kızılötesi teleskoplar rafa kalkacak, buna astronomi meraklılarının evlerinde kullandığı amatör teleskoplar da dahil. Sadece radyo teleskopları çalışmaya devam edecek.

Uçakların dumanı
Uçakların arkalarında bıraktığı duman normal şartlarda ufak bir olumsuzluk sayımasına karşın, bazı hava koşullarında yayılarak gökyüzünü kaplıyor ve bir bulut gibi görüşü kapıyor. Uydu fotoğraflarında uçakların bıraktığı dumanın etkisi gözlemlenebiliyor.

Uçak dumanları havada buz partikülleri olduğunda oluşuyor, havanın kuru olması halinde duman gözükmüyor. Uçakların bıraktığı duman, gökyüzünde iki gün kadar kalabiliyor, troposfer tabakasındaki hava akımları bu duman partiküllerini başka bölgelere de taşıyabiliyor.

Dr. Gilmore, Kanarya Adaları, Havai, Güney Amerika gibi halen bilimsel teleskopların bulunduğu yerlerin, aynı zamanda gelecekte hava trafiğinin artacağı tatil bölgeleri olduğunun altını çiziyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here