Sigara İzmaritleri Enerji Depolamada Kullanılabilir Mi?

0
2572
sigara izmariti kullanım alanı

Bugüne kadar yalnızca zararları hakkında bilgi sahibi olduğumuz sigara, izmaritleri ile bilgisayar, tablet ya da telefonlarda kullanılabilecek ve enerji depolamaya yarayabilecek bir materyale dönüştürülebilir mi?

Güney Kore’de bulunan bilim insanları, sigara izmaritlerinin bilgisayar, telefon, rüzgar türbinleri ya da diğer teknolojik ürünlerde enerji depolama görevi görebilecek bir materyale dönüştürmenin yolunu buldu. Bugün yalnızca çevre kirliliğine neden olan ve herhangi bir maddi değeri bulunmayan sigara izmaritleri gelecekte çok daha değerli bir atık haline gelebilir.

Sigara İzmaritleri Enerji Depolamada Kullanılabilir Mi?

Güney Koreli bilim insanları, sigara izmaritleri ile geliştirilen bir malzeme aracılığıyla süper kondansatörlerin kaplanarak yüksek enerji depolama kabiliyeti kazandığını keşfetti. Bu buluşun yalnızca elektronik ürünlerde enerji depolanması amacıyla değil aynı zamanda çevre kirliliği açısından da yeni bir dönemi başlatacağı düşünülüyor.

Ortalama her yıl 5,6 trilyon izmaritin çevreye atıldığı düşünüldüğünde bu yeniliğin büyük bir kirliliği ortadan kaldıracağına inanılmakta. Bilim İnsanları adına açıklama yapan Prof. Jongheop Yi, yeni geliştirilen teknik ile izmaritlerin karbon tabanlı yüksek performansa sahip bir maddeye tek adımda dönüştürüldüğünü ve toplumun enerji ihtiyacının karşılandığı yeşil bir çözümün bulunduğunu söyledi.

Jongheop Yi, karbonun süper kondansatörlerde kullanılan en önemli malzeme olduğunu ve bu malzemenin özellikle yüzey alanı, elektriksel iletkenliği ve düşük maliyete sahip olması nedeniyle tercih edildiğini söylemekte. Ancak süper kapasitör üretimi için maliyetin düşürülmesi adına sigara izmaritlerinin mükemmel bir ürün olduğu söylenmekte.

Sigara İzmariti Nasıl Kullanılıyor?

Sigara filtreleri genellikle selüloz asetat fiberden üretilirken filtrelerin karbon tabanlı materyalden piroliz yöntemi ile tek adımda ayrıldığı söyleniyor. Yine yapılan bu çalışma ile yüksek performansa sahip süper kondansatör maddesi için farklı gözenek boyutlarının kombinasyonları denenerek yüksek güç yoğunluğu sağlanıyor ve kondansatörlere hızlı şarj ile çabuk boşalma özelliği kazandırılıyor.

Karbon tabanlı bu materyal, elektrota tutturularak materyalin elektrolit iyonlarını ne şekilde emdiği ve geri bıraktığı görülüyor. Bu materyalin yüksek değerlerde elektrik enerjisini depolayacağı ve oldukça düşük maliyete sahip olacağı düşünülürken gelecekte otomotiv sektöründe de kullanılabileceği söylenmekte.

Daha fazla bilgi için; Preparation of energy storage material derived from a used cigarette filter for a supercapacitor electrode, Nanotechnologyiopscience.iop.org/0957-4484/25/34/345601/

Yararlanılan Kaynak

(1) phys.org/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here