Satürn’ün bir günü kısaldı

0
1890

272342.jpg - 9.05 KB

Eğer hesaplamalar doğruysa, Satürn’ün bir günü yaklaşık 15 dakika kısalmış görünüyor.

NASA’nın Cassini, Pioneer ve Voyager uzay aracından alınan ölçümlere göre, bilimadamları Satürn gezegeninin dönüş süresini 10 saat 32 dakika 35 saniye olarak hesapladı. Bu süre geçen yıla göre ortalama 15 dakika daha kısa.

Bilimadamları, bu dakikaların Satürn ve diğer gaz devlerinde büyük değişiklikler yaratabileceğini öne sürdüler.

California Üniversitesi araştırma görevlisi Gerald Schubert, “Bir insan için bu dakikalar çok kısa olabilir fakat Satürn’ün iç yapısını anlamak için çok büyük fark yaratıyor” dedi.

Science dergisinin 7 Eylül sayısında yer alan tahminler doğruysa, Satürn’ün rüzgarı daha yavaş esiyor. Bunun yanında rüzgar sadece bir yöne doğru değil, hem doğu hem de batı yönünde esiyor. Bu sonuçlar gaz devleri gezegenler hakkında bilim adamlarını aydınlatabilir.

California, Global Aerospace araştırma görevlileri Schubert ve John Anderson, Satürn’ün daha hızlı dönmesini yer çekimi, rüzgar ve uzay araçlarından alınan ölçülerden hesapladılar.

Dünyanın dönüş süresi gezegende sadece bir alanı ve öbür cisimleri ölçerek ortaya çıkıyor. Fakat bu Jüpiter ve Satürn’e benzer gaz gezegenlerinde mümkün olmuyor, çünkü katı çekirdek atmosfer bulutlarından dolayı gizleniyor.

1980 yılında Voyager uzay aracından bilimadamlarının aldığı ölçüler ile Satürn’ün dönüş süresi 10 saat 39 dakika 22 saniye olarak hesaplanmıştı. 2004 yılında Cassini uzay aracından alınan biligiler ise dönüş süresinin 10 saat 45 dakika ve 45 saniye olduğunu gösteriyordu. Geçen yıl da dönüş süresi 10 saat 47 dakika ve 6 saniye civarındaydı.

Kaynak: Livescience.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here