Saniyede 1 katrilyon işlem yapabilen bilgisayar

0
1656

286965.jpg - 96.33 KB

IBM saniyede 1 katrilyon işlem yapabilen süper bilgisayar üretti. Süper bilgisayar Roadrunner’ın günlük işlem kapasitesi, 6 milyar insanın hesap makinesiyle 46 yıl boyunca durmaksızın ve saniyede 1 işlem yapmasına eşit.

IBM’den yapılan yazılı açıklamada, ABD Enerji Bakanlığı için geliştirilen “Roadrunner” isimli makinenin, saniyede 1 petaflop, yani 1 katrilyon (1.000 trilyon) işlem kapasitesini sunabilen “ilk” süper bilgisayar olduğu kaydedildi.

Roadrunner’ın, yine IBM’in ürettiği ve halen dünyanın en hızlı süper bilgisayarı Blue Gene’den 3 kat daha hızlı çalıştığı belirtilerek, yeni süper bilgisayarın, iklim, astronomi, alternatif enerji araştırmaları, finansal servisler ve ulusal güvenlik konularında kullanılmasının planlandığı ifade edildi.

Roadrunner’ın gücünü, ticari piyasada bulunan AMD ve IBM Cell işlemcilerden aldığı aktarılan açıklamada, bünyesinde, 6 bin 948 adet çift çekirdekli AMD Opteron ve oyun konsollarında da kullanılan 12 bin 960 adet IBM Cell işlemci bulunduran Roadrunner’ın, 80 terrabaytlık bir hafızaya sahip olduğu bildirildi.

288 buzdolabı büyüklüğüyle yaklaşık bin 830 metre karelik yer kaplayan ve yaklaşık 223 ton ağırlığında olan Roadrunner’ın içinde, 92 kilometre uzunluğunda fiber optik kablo bulunduğu, işletim sistemi olarak Red Hat’ın Linux sürümünün kullanıldığı ve Roadrunner’ın, watt başına 376 milyon işlem yaparak, enerji tasarrufu konusunda önemli bir avantaj sağladığı kaydedildi.

Açıklamada, IBM Roadrunner’ın performansına ilişkin olarak da şunlar aktarıldı:
“Roadrunner’ın günlük işlem kapasitesi, dünyada yaşayan yaklaşık 6 milyar insanın hesap makinesiyle 46 yıl boyunca durmaksızın ve saniyede 1 işlem yapmasına eşit. Günümüzün en hızlı 100 bin dizüstü bilgisayarının ürettiği işlem gücü, Roadrunner’ın kapasitesine eşit. 100 bin dizüstü bilgisayar yan yana konulduğunda yaklaşık 2,5 kilometrelik bir uzunluk elde ediliyor. Son 10 yılda, süper bilgisayarların gücü bin kat arttı. Karmaşık bir fizik problemini çözmek Roadrunner’ın 1 haftasını alırken, 1998 yılının en hızlı süper bilgisayarında bu süre 20 yılı bulabiliyordu.”
AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here