Richard Feynman’ın Fizik Dersleri Ücretsiz Olarak Yayında

0
16312
Richard Feynman Fizik Dersleri

11 Mayıs 1918 yılında doğan ve 15 Şubat 1988 yılında ölen Richard Feynman, 20. Yüzyılın en ünlü ve önemli fizikçileri arasında yer almaktadır. Özellikle Kuantum Elektrodinamiği üzerinde yapmış olduğu çalışmalar nedeniyle 1965 yılında Julian Schwinger ve Sin-Itiro Tomonaga ile birlikte Nobel Fizik ödülünü kazanmıştır. Oldukça ilginç ve hareketli bir yaşama sahip olan Feynman, 16 yaşına geldiğinde türev ve integral hesaplamalarını her açıdan kavramıştı.

17 yaşında MIT’e giren Feynman, Lisans eğitimi sonrasında Princeton Üniversitesi’ne kabul edildi. Burada doktorasını tamamladıktan sonra 1942 yılında Manhattan Projesi için çağrılan ünlü fizikçi henüz 24 yaşındayken kritik kütle için önemli olan uranyum miktarını tespit etmek için çalışmıştır.

Richard Feynman Fizik Dersleri Ücretsiz Olarak Yayınlanıyor

Kuantum Elektrodinamiği dışında parçacık fiziği ve süperakışkanlık gibi konularda da önemli çalışmalar yürüten Feynman’ın, 1961 – 1963 yılları arasında üniversite 1. Sınıf öğrencilerine vermiş olduğu dersler, ilerleyen dönemde üç cilt olacak şekilde kitap haline getirilmişti. Feynman Fizik Dersleri olarak sunulan bu kitaplar halen en popüler fizik kitapları arasında yer almaktadır.

Geçtiğimiz günlerde Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü tarafından internete yüklenen bu kitaplar ile fizik konuları, yorucu matematiksel ayrıntılara girilmeden oldukça sade ve yaratıcı bir dil ile fizik konularını aktarıyor. Ayrıca internet üzerinde yayınlanan bu kitaplar dışında Türkçe’ye çevrilmiş olan Fizik Yasaları Üzerine, Altı Kolay Parça ve Altı Zor Parça gibi Feynman kitaplarına da ulaşabilirsiniz.

Richard Feynman Fizik Derslerine Ulaşmak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here