Ozon tabakasında düzelme işaretleri

0
1290

Bilim adamları, kimyasal kullanımındaki azalmaya bağlı olarak, dünyayı koruyan ozon tabakasındaki incelmenin düzelme işaretleri sergilediğini, ancak 1980 öncesi düzeyine ulaşmasının olanaklı olmadığını kaydetti.

ozon0405h.jpg - 7.02 KB

ABD’deki Colorado Üniversitesi’nden Betsy Weatherhead, soğutma gereçleri ve spreylerde kullanılmak üzere üretilen kloroflorokarbonun (CFC) neden olduğu ozon tabakasındaki incelmede düzelme işaretleri görüldüğünü belirtti.
 
Weatherhead, atmosferdeki klor düzeyinin azalmasına ozon tabakasının yanıt verdiğine ilişkin güvenlerinin oluştuğunu kaydederek, bu iyileşmede Montreal Protokolü’nün etkisi olduğuna inandıklarını da belirtti.
 
180 ülke onayladı
 
Ozon tabakasının incelmesine neden olan kimyasalların yasaklanmasını amaçlayan Montreal Protokolü 1987’den bugüne kadar 180 ülke tarafından onaylandı.
 
Güneşten gelen ultraviyole ışınların zararlı etkilerinin çoğunu tutan ozon tabakasındaki incelme, insanlarda deri kanseri riskini artırıyor, bağışıklık sistemine zarar veriyor ve görme sorunlarına yol açıyor.
 
Ozon tabakasına ilişkin son bulgular, uydulardan, yer istasyonlarından ve 14 model çalışmadan çıkan bilgilerden elde edildi.

www.cnnturk.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here