“Ozon deliği 2050’ye kadar kapanır”

0
1464
Ozon’un delinmesine neden olan kloroflorokarbon gazının salınımını yasaklayan Montreal Protokolü işe yarıyor. Japon araştırmacılar Ozon tabakasındaki deliğin 2050 yılında kapanacağını öngörüyor.
233190.jpg - 55.51 KB


Antarktika’nın üstünde yer alan Ozon tabakasındaki deliğin 2050’de bütünüyle kapanması bekleniyor. Ozon tabakasına zarar veren kloroflorokarbon gazlarının salınımını kaldıran Montreal Protokolü 1987 yılında imzalanmıştı.


 

Atmosferin üst kısımlarında bulunan Ozon tabakası Güneş ışınlarını filtreliyor. Bilim insanları 1980’lerin başında, uydu ve yer istasyonlarından Ozon tabakasında bir delik açıldığını farkettiler. Montreal Protokolü’nü müteakip yıllarda gösterilen gayret sayesinde, Ozon tabakasında 1990’lı yılların ortalarından itibaren kısmi bir düzelme görüldü.

2050’DE KAPANMIŞ OLACAK
Ozon deliğinin kapanması bir ömür alacak. Japonya’daki Ulusal Çevre Araştırmaları Enstitüsü uzmanı Eiji Akiyoşi, bilgisayar modellemelerinde gelinen noktada Ozon’daki deliğin 2050 gibi kapanmış olabileceğini belirtiyor. Bilim uzmanları, ozon tabakasındaki deliğin 2020’den itibaren küçüleceği ve 2050’de de kapanacağını öngörüyor.

Ancak bazı araştırmacılar ABD ve Kanada’daki klima makinelerinin hala Ozon’da düşman gazlar çıkardığını vurguluyor; hükümetler protokole attıkları imza uyarınca yeni ürünlerde Ozon dostu teknolojilerin kullanılmasını şart koşuyor.


MONREAL PROTOKOLÜ İŞE YARADI
Ozon tabakasındaki deliğin önüne geçmek için 1987 yılında toplanan Montreal Protokolü, deliğin açılmasına neden olan kloroflorokarbon ve diğer gazların kullanımını kaldırmıştı. ABD dahil birçok ülke bu protokole imza atmıştı. Ancak ne yazıkki küresel ısınmaya neden olan karbon gazının salınımını önlemeyi amaçlayan Kyoto Protokolü o kadar şanslı değil. Dünyadaki karbonunun yüzde 25’ini üreten ABD, protokole imza atmayınca çabalar aynı oranda etkili olamıyor.

www.ntvmsnbc.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here