Orion ile Mars’a İnsanlı Yolculuk Dönemi Başlıyor

0
6597

Son yıllarda NASA’ın asıl amacı olan “keşfedilmeyen yerleri keşfetmek” terimini unutarak, daha alçak uçuşlar yapmaya başlaması, pek çok çevrece eleştiri konusu olmuştu. Ancak Orion ve diğer keşif araçları ile başlayan yeni dönem, önümüzde ki 20 yıllık süreçte Mars’a insanlı yolculukların önünü açtı. Her ne kadar ekonomik ve siyasal anlamda yeterli etkinlik sağlanamamış olsa da 2024 yılında Mars’a geri dönmemek üzere gidecek yerleşimciler oldukça umutlu görünüyor.

Mars Derneği kurucusu olan Robert Zubrin, Mars’a insanlı yolculuk için sefer planlarını şimdiden hazırladı. NASA’nın muhtemelen 20 yıl sonrasında kullanmayı düşündüğü bu plan içerisinde Mars’a gidecek insanların nasıl yaşayacağı, ne yiyeceği ve inşaat – ticaret gibi faaliyetleri nasıl gerçekleştireceğini içeriyor. Zubrin bütçesi yetersiz görülen NASA’nın bu çalışma için yeterli imkanlara sahip olduğunu söylerken 20 yıllık süreçte toplamda 60 milyar dolara ulaşan bir bütçe ile bu projenin başarıya ulaşacağına inanılıyor.

Orion Test Uçuşu ve Bütçe Yetersizlikleri

Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen test uçuşu ile Apollo’dan sonra Dünya’dan bu kadar uzaklaşan ilk uzay aracı Orion oldu. Her ne kadar mürettebatı taşıması planlanan uzay aracı ile test uçuşu yapılan araç birebir aynı olmasa da uçuşun başarıyla sonuçlanması, önemli bir eşiğin aşılmasını sağladı. Ancak yinelenmesi beklenen ve diğer modüller eklendikten sonra görülmesi amaçlanan uçuşun “bütçe yetersizliği” nedeniyle ertelenmesi hayal kırıklığı yarattı.

Orion’un Dünya’dan ayrılması ve geri dönüşü her ne kadar başarı olarak görülse de mürettebat ile aylarca yolculuk sırasında göstereceği başarı daha fazla önemseniyor. Mürettebatın Mars yolculuğu sırasında hem fiziksel hem de zihinsel olarak sağlığını koruması, projenin en önemli konusu. Bu açıdan bakıldığında daha önce bu çapta bir yolculuk yapılmaması, NASA açısından soru işaretleri oluştururken ilk olarak Ay yörüngesinde yaşayacak insanlı yolculukların yapılması ve aşamalı olarak gezegenlere gidilmesi düşünülüyor.

Ekleme: Test uçuşu yapılan uzay aracı ile Mars’a insanlı yolculuk yapması planlanan uzay aracı arasında bazı farklılıklar olacak.

İlk Test Uçuşunda Elde Edilen Veriler

  • Dünya’dan maksimum uzaklık 5800 kilometre,
  • Atmosfere giriş hızı 32 bin kilometre/saat,
  • Toplam uçuş süresi 4 saat 30 dakika,
  • Atmosfere giriş anında açığa çıkan sıcaklık 2200 derece,
  • İniş hızı 32 kilometre/saat.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here