Orion Görevini Başarıyla Tamamladı

0
1719

NASA tarafından Mars görevleri için geliştirilen Orion uzay aracını taşıyan Delta IV aksaklıklara rağmen 5 Aralık 2014 tarihinde yerel saat ile 07.05’de fırlatılarak Dünya’nın 5808 km yüksekliğe kadar tırmandı. 4 Aralık 2014 – 14.05 fırlatılması beklenen uzay aracının rüzgar ve teknik aksaklıklar nedeniyle ertelenen fırlatılışı planlanan şekilde başarı ile tamamlandı. Fırlatılıştan sonra modülleri ayrılarak en yüksek irtifaya ulaşan araç, Armstrong sınırı ile Van Allen kuşaklarını da iki defa geçmiş oldu.

Tamamlanan bu görev sonrasında 2018 yılına kadar yeni bir test yapılmayacağı öğrenilirken insanlı görevlerde kullanılmak üzere üretilen Orion’un ne derece dayanıklı olduğu gözlendi. Yükselişten sonra tekrar Dünya’ya dönen Orion yaklaşık 32.000 km/s hıza ulaşırken bu hızın, ses hızının 26 katı olması bir ilkin başarılmış olduğunu gösterdi. Yine atmosferden geçmeyi başarabilen araç 2200 dereceye dayanarak oldukça sağlam olduğunu gösterdi.

İnsanlı Mars Görevleri için Yeni Adım

NASA Mars görevlerinde insanlar için tasarladığı Orion uzay aracı ile bir ilki başarmış oldu. Planlar ölçüsünde gerçekleştirilmesi düşünülen Mars yolculuğuna Kennedy Uzay Merkezinden ilk insanların Orion uzay aracı ile taşınması bekleniyor. Elbette büyük riskler taşıyor olsa da 1960 ve 1970’li yıllarda gerçekleştirilen Apollo görevlerinden sonra heyecan verici bir gelişme olarak görülüyor. Yine Orion bugüne kadar insanlığın aydan daha uzağa gitmesini sağlayan ilk araç olacağına inanılıyor.

Mars yolculuğunun başarı ile tamamlanması durumunda Dünya ve Mars arasında astronotlar tarafından ilk keşiflerde başlamış olacak. Ayrıca yüzey için gerekli olan uzay giysilerinin de radyasyon ve sıcaklığa karşı denemelere tabi tutulacağı belirtiliyor. Orion ile 2020 yılında başlayacak görevlerde astronotlar asteroit keşifleri yaparak ay çevresinde sabit bir yörüngeye yerleşecek. Bu görevlerde yeni teknolojilerle birlikte Mars’a gönderilmek üzere tasarlanan araçlarda denenmiş olacak.

2020 yılında başlayacak görevler 2030 yılında insanlı uzay araçlarının Mars yüzeyine ulaşmasında öncü birer çalışma olacak gibi görünüyor.

Test uçuşuyla ilgili animasyona göz atmak için tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here