Orada İki Dev Güneş Sistemi Var Uzakta

0
1086

Samanyolu’na 180 bin ışık yılı uzaklıkta iki dev güneş sistemi bulundu. Yıldızlar gezegen oluşumuna da izin verecek nitelikte.ABD’de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, NASA’ya ait Spitzer uzay teleskobu, gezegenlerin bugüne dek sanılandan çok daha uzaklarda, yani kendi güneşlerinden daha uzaklarda oluşabileceğine ilişkin veriler sağladı.
Rochester Üniversitesi’nden gökbilim uzmanı Joel Kastner, "çok büyük yıldızların gezegenlerin doğumu için uygun olmadığını düşünüyorduk. Ancak 2005 yaz aylarından itibaren toplanan bulgular bunun mümkün olduğunu gösteriyor" diyor.

Devasa yıldızlar
Gökbilimi katalog numaraları R66 ve R126 olan, dünya yörüngesinde dolanan Spitzer uzay teleskobunun keşfettiği iki dev yıldız, Güneş’in kütlesinden 30-70 kat daha büyük.rn rnBüyüklüğü göz önüne getirebilmek için şöyle bir örnek verilebilir: Güneş’in hacmi Dünya’nınkinin 1 milyon 360 bin, kütlesi ise 333 bin 400 katı.Kuiper Kuşağı’na benziyor Kastner, "bu yıldızlar çok sıcak ve çok parlak. Aşırı büyük enerjik yapıları itibarı ile gezegen oluşumuna izin vermeyecekleri düşünülüyordu. Ama şimdi bunun mümkün olabileceği görülüyor" diyor.
Kastner, Samanyolu’ndan 180 bin ışık yılı uzakta bu dev yıldızların süpernova patlamasıyla içlerine göçerek büzüşebileceği, yıldızların etrafında küçük parçalardan oluşan toz disklerinin gezegen doğurabileceğini düşünüyor.İki büyük yıldızın yarattığı morötesi dalgalarıyla mikron çapında göktaşı fırtınalarının kuşakları, Güneş Sistemi’nin dış halkası olan binlerce cisimden oluşan Kuiper Kuşağı’na da benziyor.Henüz çok erken NASA’dan gökbilimci Geoff Bryden ise son 10 yılda, ölü yıldız etrafında minik güneş sistemi olabilecek toz bulutu dahil 150 adet gezegen sistemi bulunduğunu hatırlattı ve araştırmaların ne denli erken safhada olduğunu akla getirdi.İki dev yıldızın gezegen doğurma alanı olan Büyük Macellan Bulutsusu, aslında dünyaya veya Samanyolu gökadasına en yakın galaksi. Macellan Galaksisi, dünyaya tam olarak 179 bin ışıkyılı mesafede (1 ışıkyılı, 9.5 trilyon kilometre). 

www.cnnturk.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here