Okyanusların deprem habercisi planktonlar

0
1167

plankton1505h.jpg - 9.87 KB 

Planktonların yeşillenmesi uzaydan da görülebiliyor

Kıyı bölgelerdeki doğal klorofil pigmenti konsantrasyonlarının depremlerden önce artış gösterdiği tespit edildi.

Klorofil artışı, güneş enerjisini fotosentez yoluyla kimyasal enerjiye dönüştüren planktonların yeşillenmesiyle ortaya çıkıyor.
 
ABD ve Hindistan’dan ekiplerin araştırmasında, son dönemde gerçekleşen dört büyük depremden önce okyanus kıyılarında meydana gelen hareketlilik uydu görüntüleriyle incelendi.
 
Araştırmalarını ‘Advances in Space Research’te yayımlayan ekip, klorofil artışının takip edilmesinin olası depremlerin merkez üssü hakkında önceden bilgi verebileceği sonucuna vardı.
 
Termal enerjiyle ilgili
 
Bilim adamları, klorofil yeşillenmesinin depremlerden önce meydana gelen termal enerji salınımıyla ilişkilendirilebileceğini düşünüyor.
 
Bu durum, deniz yüzeyinde sıcaklığın yükselmesine neden oluyor ve enerjiyi buharlaşma yoluyla yüzeyden havaya veren gizli sıcak akıntıları artırıyor.
 
Tektonik hareket ısıtıyor
 
Olayın dönüşünde akıntı daha da çoğalıyor ve soğuk, besleyici değeri yüksek su, denizlerin derinliklerinden yüzeye taşınmış oluyor.
 
Bu akıntı fitoplankton üretimini büyük miktarlarda artırıyor ve klorofil, özellikle de klorofil-a tipi konsantrasyonların yükselmesi olarak görülebilecek yeşillenmeye yol açıyor.
 
Tektonik tabakaların hareketi deniz dibindeki karaların ısısını okyanus ısısının iki katına çıkarıyor ve planktonlara büyüyüp gelişebilecekleri bir ortam hazırlıyor.
 
Anormallik görülüyor
 
Hindistan’daki Kanpur Teknoloji Enstitüsü’nden Dr. Ramesh Singh, "bilim adamlarının, klorofil-a gidişatında bu kadar anormallik olabileceğini tahmin ettiklerini sanmıyorum" diyor.
 
"Eğer bir deperemin merkez üssü okyanus kıyısına çok yakın bir yerdeyse, klorofil-a konsantrasyonlarındaki anormallik kıyı şeridinde açık olarak görülebiliyor."
 
Dört deprem incelendi
 
Araştırmacılar, çalışma için 2001’de Hindistan’ın Gujarat bölgesinde, 2002’de Cezayir’de, yine 2002’de Andaman Adaları’nda ve 2003’te İran’ın Bem kentinde meydana gelen depremleri inceledi.
 
Uydu görüntülerini ve deniz suyu sıcaklıklarında meydana gelen artışları takip eden bilim adamları, klorofil artışı ve olası bir deprem arasında bağlantı kurdu.
 

www.cnnturk.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here