Ödüllü Soru / 16 – 30 Ocak 2007

0
2064

Yeni bölümümüz olan "haftalık sorular" ile karşınızdayız. İlk sorumuzu cevaplamanız için 2 hafta süreniz var. Bu ilk soruda hediyemiz bir adet kitap ve isminiz @ onlinefizik.net şeklinde e-posta adresleri. Soru ve diğer bilgiler için bu haberin devamına bakın.

Hepinize başarılar..

Soruyu doğru cevaplayan bir kişiye TÜBİTAK yayınlarından "Feynman’ın Kayıp Dersi" kitabını hediye edeceğiz. Soruya doğru cevap veren birden fazla kişi var ise çekeceğimiz kura ile kitap hediye edilecek kişiyi belirleyeceğiz. Doğru cevap veren diğer kişilere ise @onlinefizik.net uzantılı, 2gb e-posta barındırmanıza imkan tanıyan, gmail destekli çalışan e-posta adresi vereceğiz.

Gelelim sorumuza:


İki top, şekilde görüldüğü gibi belirli bir “h” yüksekliğinden serbest bırakılıyor, ve yere düşüyorlar. Meydana gelen tüm çarpışmaların tamamen elastik olacağını varsayarsak, toplar yere çarptıktan sonra m1 kütleli topun çıkacağı maksimum yüksekliği bulunuz.

  • Topların kütleleri arasında şöye bir ilişki vardır: m1=m ve m2=2m
  • m2 kütleli cisim “r” yarıçapına sabittir.


Cevabınızı 30 Ocak 2007 saat 23:59’a kadar destek@onlinefizik.com adresine yollayabilirsiniz veya destek@onlinefizik.com msn adresinden bize iletebilirsiniz.

Cevabınız detaylı açıklamaları ve eğer gerekli ise çizimleri içermelidir. Eğer var ise, yapılan tüm varsayımlar belirtilmelidir.

Sorunun yazdırılabilir versiyonuna ulaşmak için buraya tıklayınız.


31 Ocak 2007 Tarihli düzenleme:
Ödüllü soru için verilen süre doldu ve de kazananlar belli oldu.. Detaylar için: https://www.onlinefizik.com/content/view/909/ 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here