Ödüllü Soru / 06-20 Şubat 2007

0
1731

Ödüllü sorularımıza bir yenisi ile devam ediyoruz. Bu soruya doğru cevap veren bir kişiye Gerardt Hooft tarafından yazılan "Maddenin Son Yapıtaşları" isimli kitabı hediye edeceğiz. Eğer doğru cevap veren sayısı birden fazla olursa çekilecek kura ile kitap kazanan kişiyi belirleyeceğiz.
Gelelim sorumuza;


Şekildeki iki savaş topu birbirlerine doğru aynı anda ateşleniyor. (birisi 450 lik sağa doğru bir açı, diğeri sola doğru  600 lik bir açı yaparak ) 

  1. Top mermilerinin çarpıştıkları yerde, her top mermisinin konumunum “y” bileşeni (düşey bileşeni yani yerden yüksekliği) aynıdır. Mermiler aynı anda ateşlendiğine göre ilk hızlarının “y” bileşeninde aynı olması gerektiğini gösteriniz.
  2. Solda bulunan top mermisinin ilk hızı 100 m/s ise çarpışmanın gerçekleşmesi için sağda bulunan top mermisinin sahip olması gereken ilk hızı bulunuz.
  3. Eğer iki top arasında 1,3 km lik bir mesafe var ise, ne kadar süre sonra çarpışma gerçekleşir? (2. şıkta bulduğunuz hız değerlerini kullanınız.)
  4. Çarpışma sol tarafta bulunan toptan ne kadar uzakta ve yerden ne kadar yüksekte gerçekleşir? (2. şıkta bulduğunuz hız değerlerini kullanınız.)

Not: Sürtünme nedeniyle meydana gelebilecek enerji kayıplarını ihmal ediniz.


Cevabınızı 20 Şubat 2007 saat 23:59’a kadar destek@onlinefizik.com adresine yollayabilirsiniz veya destek@onlinefizik.com msn adresinden bize iletebilirsiniz.
Cevabınız detaylı açıklamaları ve çizimleri içermelidir. Eğer var ise, yapılan tüm varsayımlar belirtilmelidir.

Sorunun yazdırılabilir versiyonuna erişmek için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here