Nükleer füzyon için dev işbirliği

0
2515
AB, ABD, Rusya, Çin, G. Kore, Hindistan ve Japonya anlaştı. Fransa’da inşa edilecek dünyanın en büyük nükleer füzyon reaktörü, 2040 yılında enerji üretmeye başlayacak.
233729.jpg - 12.62 KB
Bilim insanları çalışmaların başarılı olması halinde 22’inci yüzyılda küresel enerji üretiminin yüzde 20’sinin nükleer füzyondan sağlanacağını vurguluyor.

Uluslararası Termonükleer Deney Reaktörü (The International Thermonuclear Experimental Reactor – ITER) Fransa’nın Cadarache bölgesinde inşa edilecek. Maliyeti 10 milyar Euro olan dünyanın en büyük nükleer füzyon reaktörü, 10 yıl sonra işlemeye başlayacak 30 yıl boyunca aralıksız deneyler yapılacak ve 2040 yılında ilk enerji üretimine başlanacak. ITER nükleer füzyon reaktörü, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan sonra tarihte yapılan en yüksek maliyetli proje olacak.

Nükleer füzyon (Çekirdek Birleşmesi), hafif radyoaktif atom çekirdeklerinin birleşerek daha ağır atom çekirdeklerini meydana getirmesi olarak tanımlanıyor. Füzyon reaksiyonunda ortaya çıkan sıcaklık, örneğin, Güneş’teki reaksiyonlar gibi çok yüksek derecelere çıkıyor.

Dev reaktör ITER, iki hidrojen izotopu döteryum ve trityumu birleştirecek. (Döteryum bir proton ve bir nötron, trityum ise bir proton ve iki nötrondan oluşuyor.) İki izotopun füzyonundan enerji üretmek için hidrojen plazması, 100 milyon derece’ye kadar ısıtılacak (Güneş’in çekirdeğinin birkaç katı sıcaklık) ve simit biçiminde bir manyetik alan içine hapsedilecek.

FOSİL YAKITLARIN PABUCUNU DAMA ATACAK
Nükleer füzyonun küresel enerji krizine çare olacağını dile getirenler, bu yöntemle çok az yakıtla yüksek miktarda enerji üretilebileceğini savunuyor. Nükleer füzyonun geleneksel nükleer enerjiye göre çok daha az radyoaktif madde çıkaracağı belirtiliyor. Ayrıca nükleer füzyonun, nükleer enerjiye göre daha az kaza riski olduğu vurgulanıyor. Nükleer füzyon reaktöründe kaza riski olduğu zaman, reaksiyonu durdurmak geleneksel nükleer enerjiye göre daha kolay.

1 kilogram’lık füzyon yakıtından, 10 milyon kg’lık fosil yakıtın üreteceği kadar enerji elde edilebiliyor. Birçok uzmana göre, bu yüzyıl sonunda dünyadaki enerjinin yüzde 20’si nükleer füzyondan elde edilecek.

TARTIŞMALI BİR ENERJİ KAYNAĞI
Ancak, nükleer füzyonun kullanılmasının önündeki en büyük engel büyük başlangıç maliyeti ve reaktörleri yürütmek için gereken dev enerji ihtiyacı. Maliyetlerin yüksekliği ve temel enerji sarfiyatı nedeniyle, nükleer füzyonun hiçbir zaman nükleer enerjiye alternatif olamayacağını da dile getiren bilim insanları var. Çevreci gruplar, akıbeti belirsiz ve pahalı bir teknolojiye bu kadar para ayrılmasının yanlış olduğunu ve mali kaynakların sürdürülebilir enerjilere ayrılmasını savunuyor.

PROJE AB’NİN MALİ ÖNDERLİĞİNDE
Brüksel’de imzalanan anlaşma, nükleer araştırmalar alanında belki de çığır açabilecek bir çabayı harekete geçirmiş oldu. ITER nükleer füzyon reaktörünün inşasına 2008 yılında başlanacak. İnşaatın 8 ila 10 yıl sürmesi bekleniyor. Reaktörün maliyetinin yüzde 40’ı ve işletme maliyetini AB üstlenecek, geri kalan meblağ ise diğer üyeler arasında paylaştırılacak.

Protokolün imza töreninde konuşan, AB Araştırma ve Bilim Komisyonu Başkanı Janez Potoknik, reaktörün uluslararası bilimsel işbirliğinde dev bir adım olarak niteledi. Potoknik, reaktörün gelecek yıllarda ‘temiz, ucuz, güvenli ve tükenmez’ enerji kaynağının değerlendirilmesi için bir başlangıç olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Birlikte çalışmakla gerekli bilgi ve sermaye birikimini daha hızlı ve etkin bir şekilde harekete geçireceğiz”.

Nükleer füzyon reaktörünün Fransa’nın Cadarache kentinde yapılması da, ortaklar arasında ayrıca bir tartışma konusu olmuştu. Rusya, Çin ve AB reaktörün Fransa’da, ABD, Japonya ve G. Kore de Japonya’nın Rokkaşo kentinde kurulması için lobi faaliyeti yapmıştı.
 

www.ntvmsnbc.com 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here