Nobelli Watson ırkçılıktan açığa alındı

0
1298

Afrikalıların beyazlar kadar zeki olmadığı yönündeki açıklamaları yüzünden ırkçılıkla suçlanan Nobel Tıp Ödülü sahibi ABD’li bilimadamı Dr. James Watson, çalıştığı araştırma enstitüsü tarafından kızağa alındı.

New York yakınlarındaki Long Island’da kurulu Cold Spring Harbor Laboratuvarı’nın yönetim kurulu başkanı Bruce Stillman, yönetim kurulunun toplanarak, Dr. James Watson’un tüm idari yetkilerinin askıya alınmasına karar verdiğini açıkladı.

Dr. James Watson’un 14 Ekimde İngiliz Sunday Times dergisinde yayımlanan yorumlarının sadece kendisine ait olduğunu kaydeden Stillman, bu görüşlerin hiçbir şekilde enstitülerinin görev, hedef veya ilkelerini yansıtmadığını ifade etti.

Stillman, yönetim kurulu ve laboratuvar arazisi üzerindeki biyoloji fakültesinin bu açıklamaları hiçbir şekilde onaylamadığını ve eğer bu yorumların kendisine ait olduğu teyit edilirse bundan büyük üzüntü duyacağını belirtti.

Ünlü genetikçi 79 yaşındaki Watson ise bugün yayımladığı açıklamayla yanlış anlaşıldığını belirterek, tepkileri yumuşatmaya çalıştı.

Dr. Watson, 1962 yılında DNA yapısı konusundaki çalışmalarından ötürü Nobel Tıp Ödülüne layık görülmüştü.
AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here