NASA’nın Yeni Kargo Taşımacısı – Dragon

0
2078

Bilindiği gibi son yıllarda gerek yüksek harcamalar gerekse de ihtiyaç duyulan büyük bütçeler nedeniyle ABD hükümeti, NASA tarafından düzenlenen uzay mekiği görevlerini sonlandırmış ve özel taşımacılık gibi tüm konular özel şirketlere bırakılmıştı. Başta uzay turizmi olmak üzere pek çok alanda faaliyet gösteren SpaceX şirketi, Falcon 9 roketi aracılığıyla fırlatılan Dragon uzay aracıyla, özel sektöre tanınan bu görevi başarıyla tamamladı.

Uzun bir süredir istasyonda yer alan astronotların hem malzeme hem de araç sıkıntısı çektiği dile getirilmiş ancak politikalar nedeniyle ilerleme kaydedilememişti. Butch Wilmore, istasyonda yer alan astronotların yeni yıl hediyeleriyle birlikte ihtiyaç duydukları tüm araçları Dragor uzay aracı ile teslim ettiklerini söyledi.

Yeni Yolculuklar için Yeni Umut – Dragon

SpaceX şirketine bağlı Dragon uzay aracı, istasyonda astronotların uzun süreli gıda – ihtiyaç malzemesi sıkıntısını sonlandırdı. Toplamda 2300 kg ağırlığa ulaşan araçlar oldukça başarılı bir birleşme sonucunda teslim edildi. Şirket, iniş sonrasında yapmış olduğu açıklamada Falcon 9 roketine bağlı ek parçaların, okyanus üzerinde yer alan platforma inmesinin beklendiği ancak bu planda başarılı olunamadığı dile getirildi.

Bugün, pek çok uçuşta, hem inişin yeterince başarılı olmaması hem de ayrılan parçaların geri kullanılamayacak biçimde zarar görmesi nedeniyle, bu tür bir uygulamaya gidildiği düşünülüyor. Öyle ki Falcon 9’dan ayrılan parça, hazırlanan platformu tutturmuş olmasına rağmen yaptığı sert iniş nedeniyle büyük oranda zarar gördü.

Neden Özel Şirketler Bu Görevleri Üstleniyor?

Hali hazırda NASA’nın sahip olduğu teknoloji ve imkanlar ile tüm bu görevleri başarıyla tamamlayabileceğini biliyoruz. Fakat son yıllarda değişen ABD politikaları nedeniyle NASA’nın uzay mekiği görevleri askıya alınmış durumda.

NASA’nın planlarına göre şu anda yalnızca mühimmat teslimatı yapabilen bu kapsüllerin gelecekte insan taşıması ve hatta kalkış sonrasında astronotla birlikte istasyona bağlı kalması gerekiyor. Bunun sağlanması durumunda hem olası kaçış senaryoları sorunsuz yapılacak hem de ekstra taşımacılık maaliyetleri sona ermiş olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here