NASA’nın astronot eldiveni sorunu

0
1908


Eldiven yarışmasını, 45 yaşındaki mühendis kazandı.


NASA’nın astronotlarının ellerini hemen yoran ve yara eden eldivenlerin yerine daha iyisinin tasarlanması için açtığı yarışmayı 45 yaşındaki mühendis Peter Homer kazandı.

NASA’nın “Astronot Eldiveni Yarışması”nda bir uluslararası mühendis ekibiyle giysi tasarımcılarını geride bırakarak 200 bin dolarlık ödülü kazanan Peter Homer, birinci olan tasarımında, piyasada rahatlıkla bulunan ve yapı marketleri ile eBay gibi yerlerdan satın alınabilecek malzemeleri kullandı.

Latex mutfak eldivenleri gibi matareyallerden yararlanan Maine’li mühendis Homer, “Kazandığımı duyunca biraz şaşırdım ama çok sevindim. Parayı gıda ve tut-sat ödemelerim için kullanacağım” dedi.

Astronot eldivenlerinde sorun yaşayan NASA’nın program müdürü Ken Davidian, kullanımdaki eldivenlerin astronotların ellerini yorduğunu ve yaraladığını belirterek, uygun eldiveni yapmanın çok zor olduğunu söyledi.

NASA yetkilileri, yarışmada birinci olan Homer’in tasarımının astronotların yeni eldiveni olarak kullanılıp kullanılmayacağı konusunda bilgi vermediler.

Eldivenlerin içine yavaşça su pompalanan yarışmada, Homer’in 9.6 kilo basıncı karşılayan tasarımı birinci oldu.

Kaynak:AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here