NASA – The New Horizons Görevine Hazırlanıyor

0
8364

Son yılların tartışılan gezegeni Plüton’u incelemek üzere 19 Ocak 2006 yılında fırlatılan ve 28 Şubat 2007 yılında Jüpiter’in yanından geçen “Yeni Ufuklar” isimli insansız uzay aracı Plüton ve Uydularına uçuş yapan ilk araç olma özelliğini taşımaktadır. Belirlenen plana göre Temmuz 2015’de gezegene en yakın konuma ulaşacak olan The New Horizons, gezegenin yapısı ve atmosferini inceleyecek.

The New Horizons içerisinde Plüton’un kaşifi olan Clyde Tombaugh’un küllerinin yer aldığı öğrenilirken uzay aracı ilk sinyalini uyandıktan sonra 6 Aralık 2014 tarihinde göndermiştir. Ocak ayı itibariyle yaklaşık 6 ay boyunca yapılacak incelemeler sonucunda merak edilen pek çok konu açığa çıkarılmış olacak.

The New Horizons Uyku Modundan Çıkarıldı

2006 yılında fırlatılan ve 2007 yılında Jüpiter’in yanından geçen Yeni Ufuklar, en son uyku moduna alınmadan önce Ağustos ayında yeniden programlanmış ve 6 Aralık 2014 15:00’da uyku modundan çıktığını 90 dakikalık bir aradan sonra ilk sinyal ile kontrol merkezine iletmişti. Uzay Aracı tarafından gönderilen mesajın Johns Hopkins Üniversitesi’nde bulunan Uygulamalı Fizik Laboratuvarına yaklaşık 4 saat 25 dakikada ulaştığı belirtildi.

İlk sinyalin gönderildiği uzaklığın 4.7 milyar km olduğu öğrenilirken sonda şuanda Plüton’dan yalnızca 260 milyon km uzaklıkta yer alıyor. Programın geliştiricilerinden birisi olan Mark Holdridge yıllar süren çalışmalar sonucunda beklenen anın geldiğini söylerken The New Horizons’un yolculuğun büyük kısmını (3 milyar km) uyuyarak geçirdiğini belirtti. 2006 yılından itibaren titizlikle takip edilen çalışmalar, uyku modunda olmasına rağmen sondanın sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağladı.

2007 yılından itibaren günümüze kadar 18 kez uyandırılan sonda enerjinin daha verimli kullanılabilmesi ve olası aşınmaların önlenmesi için uyku moduna alınıyor. Ortalama uyku modlarının 36 ile 202 gün arasında değiştiği öğrenilirken uyku modunda yalnızca konum bildiren sinyallerin alındığı söyleniyor.

The New Horizons Yalnızca Bir Piyano Boyutlarında

Ortalama bir piyano boyutlarına sahip olan uzay aracı toplamda 478 kg ağırlığa sahiptir. 15 Ocak 2015 – Temmuz 2015 arasında görev yapması planlanan Yeni Ufuklar, yedi adet bilimsel aygıtı üzerinde taşıyor. Bu aygıtlar kızılaltı ve morötesi tayfölçer, renkli kamera, yüksek çözünürlüğe sahip teleskopik kamera ve kozmik toz algılayıcıdan oluşuyor.

2005 yılında keşfedilen Eris’ten sonra Plüton’un bir gezegen olup olmadığı, yapılacak incelemeler sonucunda daha net bir şekilde anlaşılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here