NASA, karlı bir “uzay ekonomisi” üretiyor

0
1344Kuruluşunun 50. yılını kutlayan Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay çalışmalarının yanı sıra aynı zamanda her yıl milyarlarca dolara karşılık gelen ciddi bir “uzay ekonomisi” üretiyor.


ANKARA – NASA Başkanı Michael Griffin, kurumun 50. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen konferanslardan birisinde yaptığı konuşmada, ekonomik faaliyetlerinin 2005 yılında 180 milyar dolara ulaştığını belirterek, bunun yüzde 60’ının ticari ve hizmet sektörüne ait faaliyetler olduğunu kaydetti.

Sadece yeni iş sahaları değil, daha önce varolmayan yeni pazarlar ve ekonomik büyüme olasılıkları yarattıklarını söyleyen Griffin, 50 yıl önce Soğuk Savaş kavramı içinde, uzaydaki askeri ve siyasi rekabetin bugün yerini ekonomik küresellik içinde uzayın keşfine bıraktığını belirtti.

Griffin, aralarında kanserli tümörleri tespit edecek araçlarla tıbbi araştırmalar veya kalp defibrilatörünün icadı ya da bilgisayar teknolojisinin geliştirilmesi gibi birçok bilimsel çalışmanın NASA’nın teknolojik kapasitesi ile yapıldığını söyledi.

Kaynak:AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here