NASA Jüpiter’in yeni haritasını çıkardı

0
1173

NASA, Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni Jüpiter’in şimdiye dek çıkarılmış en ayrıntılı haritalarını yayınladı.

jupiter3103h.jpg - 7.30 KB

Gezegenin kuzey (solda) ve güney kutup görüntüleri

Son derece ayrıntılı haritalar, Jüpiter’e 11 kasım 2000’de ulaşan Cassini uzay aracının dünyaya gönderdiği görüntülerin birleştirilmesiyle ortaya çıktı.
 
Cassini’nin gönderdiği görüntüler siyah-beyazdı. Bilim adamları gezegenin çıplak gözle nasıl göründüğünün anlaşılabilmesi için haritaları sonradan renklendirdi.
 
Cassini şimdi uzaklarda
 
Uzay aracının Jüpiter’in yörüngesine oturduğu dönemde çektiği 36 görüntüden oluşan haritalar, kuzey ve güney kutuplarına bakışı içeren iki silindirik görüntüden oluşuyor.
 
Satürn araştırmalarında kullanılmak üzere 1997’de fırlatılan Cassini, daha sonra Jüpiter’in çekimiyle savrularak yeniden yola çıktı ve 1 temmuz 2004’te Satürn’e ulaştı.
 
Her renk bir oluşum
 
Haritalar; kızıl ve beyaz bantlar halinde renkli bulutlar, Büyük Kızıl Benek, çok koridorlu kaotik bölgeler ve beyaz oval bölgeler gibi birçok değişik görüntüyü içeriyor.
 
Bulutların büyük bölümü, Jüpiter’in yüzeyinde oluşan rüzgar ve türbülansın yarattığı esneme ve kıvrımlardan dolayı, damar ve dalga biçiminde görülüyor.
 
Benekler iki oldu
 
Gökbilimciler, bu ay başında Jüpiter’in kızıl beneklerinin sayısının iki olduğunu açıklamış ve bir de Küçük Kızıl tespit ettiklerini duyurmuşlardı.
 
Aslında her iki kızıl benek de gezegenin bulutsu tabakasında meydana gelen fırtınaların etkisi. Fakat bilim adamları henüz renklerinin nasıl oluştuğunu bilmiyor.
 
Beneklerden büyük olanının, yaklaşık olarak Dünya’nın iki katı genişlikte ve 300 yaşında olduğu tahmin ediliyor.
 
1997’den beri uzaklarda
 
Cassini, NASA’nın yanı sıra Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve İtalyan Uzay Ajansı (ISA) tarafından finanse edilen proje çerçevesinde 1997’de fırlatıldı ve Satürn’e ulaşmak için 3.5 milyar kilometre yol kat etti.

Satürn’ün yörüngesine 30 haziran 2004’te giren Cassini, beraberinde taşıdığı Hyugens sondaj aracını da 24 aralık 2004’te Titan’ın atmosferine bıraktı.
 

www.cnnturk.com.tr 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here