NASA Güneş Atmosferine İlişkin Yeni Bilgiler Elde Etti

0
2259
NASA IRIS Projesi

NASA, IRIS ( Arayüzey Bölgesi Görüntüleme Spektrografı) uzay aracından Güneş Atmosferine ilişkin çok ilginç ve ilgi çekici bilgiler elde etti. Elde edilen bilgilerde Güneş Atmosferinin yüzeyden daha sıcak olmasının nedenlerine bazı cevaplar bulundu. Güneş’ten parçacıkların nasıl aktığı ve patlama ile nasıl hızlandığı ile ilgili elde edilen yeni veriler, bilim insanlarına Güneş’in enerjiyi nasıl aktardığı konusunda önemli ipuçları sunuyor. Science dergisinde yayınlanan o bulgular ise hayli ilgi çekici görünüyor.

Elde edilen bulgulara göre Güneş’in tahmin edilenden daha fazla karmaşık bir yapıya sahip olduğu, IRIS ve Heliofizik görevlerinden elde edilen veriler birleştirildiğinde Güneş ve Güneş sistemi üzerine önemli bir ilerleme kaydedileceği düşünülüyor. Sonuçlara göre atmosferin hemen altında olan ve daha önceki mekikler tarafından da gözlenen ısı paketlerinin sıcaklık değerinin 93.3333 0C olduğu doğrulanırken bu paketlerin solar ısı bombaları gibi davrandığı, hızlı enerji salınımı gerçekleştirdiği söylendi.

Isı Kaynakları Güneş Atmosferi için Yeni Bilgiler Sunabilir

IRIS’den alınan bir diğer bulgu ise IRIS ara yüz bölgesinde gözlemlenen solar materyaller üzerine. Bu yüksek çözünürlüğe sahip veriler solar atmosferin nasıl enerjize olduğu konusunda bilim insanlarına önemli bilgiler sunabilir. Yine solar aktif bölgelerde ilk kez görülen mini tornado benzeri yapılar 19 km hızla hareket ederek yüzeyin hemen üzerindeki ara bölgeye yayılıyorlar. Bu mini tornadoların Güneş atmosferine milyonlarca derecelik güç sağladığı belirtiliyor.

IRIS’ten alınan son veriye göre, atmosfere ilerleyen nano patlama etkileri açıklanmaya çalışıldı. Büyük Güneş patlamaları, manyetik yeniden bağlanma mekanizması ile oluşurken manyetik alanlar patlama ile yeniden dizilmeye başlıyor. Bu olay sonucunda Uzaya ışık hızına yakın bir hızda parçacıklar yayılırken atmosfer ve kromosfer arasında farklı olayların gerçekleştiği görülüyor.

İlerleyen dönemde IRIS verilerinin daha iyi bir şekilde yorumlanması ile ilginç sonuçlara ulaşılması bekleniyor.

Kaynak – Sciencedaily

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here