Nanoteknoloji potansiyeli tanıtıldı

0
1378

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu TÜBİTAK, Avrupalı araştırmacılara, Türkiye’nin nanoteknoloji potansiyelini tanıttı.


Kamu-özel sektör ortaklığındaki TURBO’nın Brüksel ofisindeki tanıtımda açılış konuşması yapan AB Komisyonu Nanoteknolojiler Dairesi Başkanı Renzo Tomellini, toplam 50.5 milyar euroluk 7’nci Çerçeve Programı’nda nanobilimler, nanoteknoloji ve farklı üretim tekniklerine 3.5 milyar euro ayrıldığını hatırlattı.
 
Tomellini, 2014 yılına kadar yürürlükte kalacak 7’nci Çerçeve Programıyla bilgi ekonomisine dönüşüme yönelik projeleri destekleyeceklerini belirterek, "Harika fikirleriniz olabilir. Fakat zayıf yönetimle hiçbir işe yaramaz. Başarılı bir projede her araştırmanın, sonucun olumsuz çıkması durumunda izlenecek alternatifleri hazırlanmalıdır. Bizden destek alabilmeniz için yapacağınız araştırmayla ilgili mantıksal çerçevenin iyi hazırlanması gereklidir" dedi.
 
Tomellini, nanoteknoloji alanında ABD’li araştırmacılarla işbirliği yapılmasını önerdi.
 
Türkiye’den ODTÜ, Bilkent, Hacettepe Üniversitesi, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi, DYO ve TOFAŞ’ın temsil edildiği tanıtıma çok sayıda Avrupalı araştırmacı katıldı.
 
Yarın sona erecek etkinlikle Türkiye’nin araştırma ve teknoloji geliştirme kapasitesinin daha iyi tanıtılarak Avrupa üniversiteleri ve şirketleriyle işbirliği olanaklarının artırılması hedefleniyor.

Geleceğin teknolojisi: Nanoteknoloji
 
Kozmetik, tıp, enerji ve savunma sanayi başta olmak üzere bütün alanlarda kullanılan malzemelerin yapımın yeni bir boyut getiren nanoteknoloji, bilim dünyasında çığır açıyor.
 
Bu teknolojiyle yapılan cep telefonları, güzellik kremleri, kıyafetler, kameralar ve gözlükler, teknolojinin sonsuzluğunu gözler önüne seriyor.
 
AB’nin de 3.5 milyar euroluk bütçesi ile en büyük 4’üncü alan olarak kaynak ayırdığı nanoteknoloji, mikroteknolojiden sonraki en önemli teknolojik gelişme olarak değerlendiriliyor.

Nanoteknoloji enstitüsü Ankara’da
 
Nanoteknoloji alanında Türkiye’yi dünya ile yarıştıracak Nanoteknoloji Enstitüsü Ankara’da açılacak.
 
Bilkent Üniversitesi’nde bu ay çalışmalarına başlayacak UNAM-Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Enstitüsü’nde, aralarında savunma tekstil, otomotiv, inşaat, tıp ve biyoteknolojinin de bulunduğu hemen hemen her alanda hassas ürünler geliştirilecek.
 
DPT’nin de katkıda bulunduğu enstitünün inşaatında 25 milyon YTL harcandı. Merkez, 8 bin 500 metrekarelik kapalı alanda toplam 62 laboratuvardan oluşuyor.
 
Enstitünün malzeme bilimi ve nanoteknoloji araştırmaları için özel olarak tasarlanan ‘akıllı binası’ 7 kattan oluşuyor.

Kaynak:AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here