Nanoteknoloji kör farenin gözünü açtı

0
1540
Bilim insanları, nanoteknoloji yöntemiyle kör farelerin yeniden görmesini sağladı. Yöntemin gelecekte insanlar üzerinde de denenmesi tasarlanıyor.
225199.jpg - 42.71 KB 

Yeşil renkle gösterilen sinir büyümesinin, aşının yapılmasından 24 saat sonra başladığı gözlendi.

 Nanoteknoloji şimdiye dek zor amaliyatlarla ancak sınırlı başarı sağlanan bazı konularda bilimin imdadına yetişiyor. MIT’de yapılan bir deneyde bilim insanları, önce bir travma etkisiyle farenin görme sinirlerine hasar vererek görme yetisini yitirmesini sağladı. Daha sonra fare aşılanarak, sentetik peptit adlı bir nanopartikül verildi. Aşının yapılmasını müteakip gözlemlerde farenin görme sinirlerinde iyileşme gözlendi.

Aşının vücuda verilmesiyle, 5 nanometre büyüklüğündeki peptit partiküller görme sinirlerine sızıyor ve sinirler arasında köprüler oluşturuyor. Köprüler sayesinde sinirler arasında iletişim kurulduğu saptandı.

YAŞLI FARELER DE DÜZELDİ
Bilim insanları, deneylerde kullanılan genç fareler kadar sinirlerinin büyümesi durmuş yaşlı farelerin de iyileşme göstermesini ‘olumlu ve sürpriz bir gelişme’ olarak değerlendiriyor.

Araştırmayı yürüten MIT nöroloji profesörü Dr. Rutledge Ellis-Behnke, aşılamayı takip eden ilk 24 saat içinde iyileşme gözlendiğini ifade etti. Aşıyla verilen nanopartiküllerin, 3 ila 4 hafta sonra idrar yoluyla vücuttan atıldığı belirlendi.

İNSANLAR ÜZERİNDE DENENECEK
Bir travma sonrası hasar gören sinir hücrelerinin ve dokularının onarımı tıp dünyası için en zor tedavilerden biri. Bilim insanları nanoteknolojinin bu konuda gelecekte önemli gelişmelere vesile olacağını düşünüyor. Dr. Ellis-Behnke, nanoteknolojiden gelecekte zorlu beyin ameliyatları sonrasında bazı yaşamsal fonksiyonların geri döndürülmesinde yararlanılacağını belirtiyor.

Not:  Araştırmayı konu alan makale Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanmıştır.
Kaynak: BBC

www.ntvmsnbc.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here