MIT araştırmacıları küçük çatlakların büyük etkilerinin farkına vardı

0
1026

MIT araştırmacıları tarafından atomdan atoma mikro boyutlardaki çatakların oluşumu ve yayılımıyla ilgili olarak hazırlanan simülasyon, uçak, dünya üzerinde oluşan depremler ve birçok maddelerin nasıl problemler çıkardığını açıklamaya yardımcı olabilir.
Çatlak dinamiğinin klasik teorileri sadece ufak bir materyal grubun davranışı için geçerlidir. MIT’nin Çevre mühendisliği ve inşaat mühendisliği departmanlığı atom mekaniği modelleme araştırma grubu başkanı Markus J. Buehler a göre “Çatlak dinamiğinin klasik teorileri sadece ufak bir materyal grubun davranışı için geçerlidir” “Sonuçlarımız göstermiştir ki çatlakların hassas metallerde nasıl yayıldığını anlamak, bu anadal açsından büyük bir gelişmedir ve bizim teorimiz bugüne dek iyi anlaşılamayan deneysel ve sayısal gözlemlerin açıklanmasına da yardım edecek”

Eski deneylerde çatlaklar yavaş, düzgünlük ve bir aynanın yüzeyi gibi pürüzsüz bir şekilde başlıyor, hız kazanıyor ve belli bir noktaya ulaştığındaysa kontrolünü kaybetmiş bir yılan gibi kendi etrafında dönmeye başlar, sürekli artan pürüzler oluşur ve sonuçta karmakarışık dallanmalar meydana geldiği gözlenmiş. İlginç olarak bu fenomen bir çok kırılgan yüzey üzerinde gözlenmiş mesela cam, seramik, polimer ve yarı iletkenler üzerinde. Fakat hiç kimse bu olayın arkasında yatan fiziğin tam olarak farkına varamamış.
Eskiden Almanya Stuttgart ta metal araştırmacıları olarak Max Planck Enstitüsünde çalışan Buehler ve Huajian Gao, şimdi Brown üniversitesinde sıra dışı durumlar altında bulunan metallerin işlevlerinin incelemek için atomların hareketlerini simüle ettiler.
Çok büyük ölçeklerde bir moleküler dinamik simülasyonu kullanarak hassas metallerde çatlakların nasıl bir fizik sistemiyle hareket ettiklerini dair bir teori ürettiler.rnrnBuehler: ”Süper esneklik; kuantum mekaniği kanunlarına göre atomların birbirini etkilemesine bağlı olan göz ardı edilmiş kırılma teorileri. Bizim sonuçlarımız kırılım dinamiğindeki deneysel gözlemleri çözmek için bir anahtar.”
Bu yeni çalışma çok sert metallerdeki yayılan çatlakların oluşturacağı şekillenmelerin kontrol altına alınabileceğini gösteriyor.

Kaynak: http://www.physlink.com/News/060124MaterialCracks.cfm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here