Mısır’da Devasa Bir Krater Bulundu

0
1183

Mısır’ın batısındaki Sahra Çölü’nde, milyonlarca yıl önce meteor çarpması sonucu oluşan devasa bir krater bulundu.
krater0703h.jpg - 14.70 KB

Uydu görüntülerini inceleyen uzamanlar tarafından bulunan krater, 31 kilometre çapıyla, Sahra Çölü’nde bulunan en geniş krater oldu. Uzmanlar kraterin bugüne kadar bulunamamasını büyük boyutlarına bağlıyor.
 
Boston Üniversitesi ekibinin bulduğu krater, bölgede daha önce bulunan en büyük meteor çarpmasının iki katı etkiyle ortaya çıkmış ve Arizona’daki kraterin 25 katı büyüklüğünde.
 
Çevresi yok oldu
 
Araştırmacılar, kraterin yaklaşık olarak 1.2 kilometre büyüklüğünde bir meteor tarafından oluşturulduğunu ve yüzlerce kilometre çevredeki her şeyi yok etmiş olabileceğini söylüyor.
 
Örnek vermek gerekirse, 65 milyon yıl önce dinozorların yeryüzünden silinmesiyle sonuçlanan çarpışmayla ortaya çıkan Meksika’daki Chicxulub kraterinin genişliği 160 ile 240 kilometre arasında değişiyor.
 
İsmi ‘Kebira’
 
Araştırmayı yapan uzmanlardan Faruk El Baz kratere, yer aldığı bölgenin adından da esinlenerek Arapçada büyük anlamına gelen Kebira ismini verdi.
 
Kebira’nın her kraterde olduğu gibi iki büyük halkası var, ancak yıllar boyunca su ve rüzgarın etkisiyle silindiği halkaların için eğitimli olmayan bir göz tarafından görülmesi neredeyse imkansız.
 
Çöl kadehi oluşturdu
 
Meteorun dünyaya ne zaman çarptığı ve kraterin ne zaman oluştuğu henüz bilinmiyor, ancak El Baz, "doğudan batıya doğru akan iki antik nehrin kalıntılarını barındıryor" diyor.
 
Kebira’yı yaratan çarpma, güneybatı Mısır’daki Büyük Kum Denizi’nin devasa kumulları arasında bulunan ve sarı-yeşil silikat parçalarından oluşan büyük bir alan ortaya çıkarmış.

www.cnnturk.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here