Merkür’ün bilinmeyen yüzü görüntülendi

0
1445Yüzeyinin yüzde 55 kadarı daha önce hiç gözlemlenmemiş olan Merkür’ün Ay’a benzediği düşünülüyordu, ancak hiç de öyle olmadığı, çok dinamik bir gezegen olduğu belirlendi…

WASHINGTON – Amerikan uzay aracı “Messenger” (Ulak), gönderdiği yüzlerce fotoğrafla Güneş sisteminin en küçük gezegeni Merkür’ün (Utarit) bilinmeyen yüzünü gösterdi.

Bilim adamları, 14 Ocak’ta Merkür’ü sıyırarak geçerken gezegenin fotoğraflarını çeken uzay aracının gönderdiği verileri şaşırtıcı buldu.

“Carnegie” enstitüsünden Sean Solomon, “Yüzey şekilleri, atmosfer ve manyetosferle ilgili bilgiler bizi şaşırttı, çünkü Merkür beklediğimiz gibi çıkmadı. Ay’a benzediğini düşünüyorduk, ama hiç de öyle olmadığını anladık” dedi.

Solomon, ilk bakışta Ay’ı andıran Utarit’in aslında “çok dinamik bir gezegen” olduğunun anlaşıldığını, gezegende volkan ve manyetosfer faaliyetlerinin çok fazla olduğunu belirtti. (Manyetosfer, güneşten gelen hızlı parçacıkların oluşturduğu plazma akımının, gezegenin manyetik alanının etkisiyle saptırılarak engellendiği bölge.)


Solomon, “Bu sefer, şimdiye kadar hiçbir uzay aracının elde edemediği bilgiler sunarak gezegenin bilinmeyen yönlerini görmemizi sağladı. Utarit’in yüzeyinin yüzde 55 kadarı daha önce hiç gözlemlenmemişti” dedi.

“Messenger” (Mercury Surface, Space Environment, Geochemistry and Ranging), 14 Ocak’ta Merkür’e 200 km yaklaşmıştı.


“Ulak”, Merkür’den uzaklaştıktan sonra 2008 Ekim’i ve 2009 Eylül’ünde tekrar gezegene yaklaşacak. Uzay seyahatine devam edecek olan uydu, 2011 martında son kez uğrayacağı Utarit’in yörüngesine girip orada kalacak.

2004 Ağustos’unda fırlatılan “Messenger”, 6,5 yıl süren yolculuğunda 7,8 milyar km yol kat etmiş olacak.

 

Kaynak:AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here